
Mycie samochodu zimą to dla wielu kierowców dosyć kontrowersyjny temat. Wydawać by się mogło, że zamarzanie wody przy minusowych temperaturach narobi więcej szkód, niż byśmy mogli to przewidzieć. Nic bardziej mylnego! Mycie auta zimą to najlepszy sposób opóźnienia eksploatacji lakieru oraz aluminiowych i blaszanych części. Chcąc uchronić pojazd przed dodatkowymi uszkodzeniami, warto zadbać o jego czystość, nawet wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz nie dopisuje. Co się stanie, jeśli nie umyjemy auta zimą? W zasadzie nic szczególnego jednak warto raz na jakiś czas, chociaż przepłukać auto, aby pozbyć się zalegającego brudu.
Czy można myć auto na myjni zimą?
Sól piasek i chemia, która zbierze się na naszym aucie wraz ze śniegiem to jedne z niewielu czynników, które negatywnie wpływają na wygląd i stan naszego samochodu. Wyobraźmy sobie sytuację, że w trakcie wzmożonych opadów śniegu próbujemy odśnieżyć szczotką nasz samochód, a szczotka zacznie przesuwać na lewo i na prawo całą sól, piasek i kawałki lodu znajdujące się pod śniegiem. Boli, prawda? Dlatego, aby zminimalizować szkody powstałe podczas odśnieżania, warto umyć auto zimą, nawet raz na jakiś czas, aby pozbyć się wszystkich mikroelementów.
Czy można myć auto, jak jest 0 stopni?
Mycie auta w niższej temperaturze może doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń. Jeśli decydujemy się na czyszczenie auta w zimie, wybierzmy cieplejsze, a nawet słoneczne dni, w które nasz samochód będzie mógł samoczynnie wyschnąć, nie doprowadzając do zamarzania uszczelek, klamek, przewodów czy nawet szyb. Na mycie auta w zimie, w temperaturze poniżej 0 stopni mówimy stanowcze nie! Jeśli mamy możliwość, wybierzmy mycie auta przed dłuższą podróżą, podczas której nagrzany samochód szybciej wyschnie lub wiatr zdmuchnie reszty wody z karoserii. Jeśli to nie moment na dłuższe wyprawy, powycierajmy dokładnie wszystkie trudnodostępne miejsca, do których mogła dostać się woda.
Jak często myć samochód zimą?
Nasze auta zimą nie wymagają tak częstego mycia, jak podczas jesiennych i błotnistych miesięcy. Zimą wystarczy umyć samochód raz na miesiąc, aby sól i pasek nie uszkodziły lakieru. Jeśli na karoserii widoczne są już białe ślady po soli, to lepiej nie czekać i tylko jeśli temperatura sprzyja, jechać na myjnie. Najbezpieczniejszą opcją mycia samochodu są myjnie ręczne, które w ciepłych warunkach dokładnie oczyszczą nasz samochód. Skorzystanie z myjni ręcznej daje nam gwarancje braku jakichkolwiek zamarznięć, spowodowanych niską temperaturą panującą na zewnątrz.