Jak często zmieniać opony? (cz. 2)

Witaj w drugiej części naszego poradnika, w którym podpowiadamy, jak często należy zmieniać opony. Są one w końcu jednym z podstawowych elementów, od których zależy Twoje (i nie tylko) bezpieczeństwo na drodze. W końcu to za sprawą opon samochód utrzymuje się na nawierzchni i ma możliwość przeniesienia mocy silnika.

Kiedy opony nadają się do wymiany?

Przede wszystkim należy zwrócić tu uwagę na przepisy. Wyznaczają one granicę bezpieczeństwa eksploatacji. Polskie prawo określa dopuszczalną wysokość bieżnika na 1,6 mm. W opinii producentów opon to jednak zdecydowanie zbyt mało.

Żeby samochód mógł utrzymać kontakt z nawierzchnią (np. w trakcie deszczowej pogody) oraz, aby elementy bieżnika pracowały prawidłowo, klocki opony powinny być znacznie wyższe.

Z zasady przyjmuje się, że w przypadku ogumienia letniego granica bezpieczeństwa wynosi min. 3 mm. Dla opon zimowych jest jeszcze wyższa, ponieważ sięga 4 mm.

Potrzebujesz pilnie pomocy drogowej? Laweta z Dębicy przyjedzie szybko i rozwiąże Twój problem!

Pamiętaj, że granica wyznaczona przez producentów z pewnością gwarantuje bezpieczeństwo, jednak w mocno ograniczonym stopniu. Bieżnik zużyty w znacznym stopniu odpowiada za ograniczoną trakcję oraz za zdecydowanie wydłużoną drogę hamowania, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Badania prowadzone przez producentów ogumienia wykazują, że klocki, które mają 4 mm wysokości, doprowadzają do tego, że dystans potrzebny na wyhamowanie staje się dwukrotnie dłuższy (!) w stosunku do przypadku, kiedy ogumienie posiada bieżnik o wysokości 9 mm. Taka bezpieczna odległość może zadecydować o uniknięciu wypadku.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *