
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju, każdy pojazd powinien być zarejestrowany i odpowiednio ubezpieczony. Warto dodać, że reguła ta obowiązuje niezależnie od tego w jakim wieku czy stanie jest pojazd. Co wobec tego należy zrobić, aby pozbyć się samochodu, który nie nadaje się już do jazdy?
Czy można wyrejestrować samochód?
Niestety nie. Oczywiście byłoby to wygodne, gdybyśmy mogli wyrejestrować z siebie samochód, aby uniknąć opłacania składek z tego tytułu, a auto czekałoby w garażu na lepsze czasy. Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy pojazd musi mieć ciągłość rejestracji i opłacania składek wobec tego, jeżeli nie chcemy płacić OC za samochód, pozostaje go sprzedać lub zezłomować.
Kiedy złomować pojazd?
Najczęściej na złomowanie pojazdu decydują się użytkownicy, których auto zostało uszkodzone, np. na skutek kolizji. Wówczas często koszt naprawy auta przerasta jego wartość w ogóle, więc dużo bardziej opłacalne jest zezłomowanie go.
Co zrobić z uszkodzonym pojazdem?
Jeżeli Twój samochód uległ uszkodzeniu, które wyklucza jego naprawę, ponieważ jest to nieopłacalne, możesz spróbować pozbyć się go w inny sposób:
- Sprzedaż wraku – jeżeli pojazd, pomimo kolizji, posiada jeszcze określoną wartość, z pewnością znajdzie się ktoś zainteresowany zakupem. Oczywiście głównym kryterium sukcesu sprzedażowego będzie cena, ale warto spróbować. Na rynku funkcjonuje wiele osób prywatnych lub firm takich jak Kupiewszystkieauta lub Szrot Warszawa, które zajmują się skupowaniem aut powypadkowych lub uszkodzonych. Istotne w tym przypadku jest sporządzenie odpowiedniej umowy, aby mieć pewność, że pojazd zostanie przerejestrowany na nabywcę;
- Oddanie na złom – jeżeli chcemy się pozbyć wraku lub wiemy, że nie ma on już żadnej wartości, dobrym pomysłem może okazać się oddanie go na złom. Często są one przyjmowane bezpłatnie lub za niewielka opłatą. Najczęściej na oddanie na złom auta lub jego kasacji w Warszawie decydują się osoby, które nie chcą kombinować lub auto nie nadaje się od niczego innego. W tym przypadku niezwykle istotne jest uzyskanie dokumentu zaświadczającego o kasacji pojazdu, gdyż bez tego nie będziemy mogli wyrejestrować samochodu. Samochody oddawane na złomowisko najczęściej są demontowane na części.
- Sprzedaż na części – możemy również na własną rękę podjąć się rozebrania samochodu oraz sprzedaży poszczególnych jego elementów na części. Najważniejsze wówczas jest to, aby pamiętać, że zdekompletowany samochód również musi zostać ostatecznie zezłomowany!
Złomowanie pojazdu – podsumowanie
Istnieje dużo różnych rozwiązań problemu co zrobić z autem jeżeli chcemy się go pozbyć. Warto pamiętać o podstawowej zasadzie, czyli konieczności wyrejestrowania z nas pojazdu, abyśmy nie musieli ponosić kosztów ubezpieczenia w przyszłości za pojazd, którego nie używamy.
Źródło zdjęć: freepik.com