Jaką wyciągarkę do terenówki wybrać?

Wyciągarka to urządzenie, które przydaje się przede wszystkim w samochodach terenowych, gdzie często zdarzają się kryzysowe sytuacje na trasie. Ułatwia przejazd po trudnym terenie i wyciąga auto, które znalazło się w nieodpowiednim miejscu. Posiada zatem szerokie zastosowaniem i jego posiadanie w terenówce to konieczność. Jaką wyciągarkę wybrać do samochodu terenowego? Sprawdź, czytając nasz poniższy wpis. Zapraszamy do lektury!

Najpopularniejsze zastosowanie wyciągarki

Oczywiście, jak już wspomnieliśmy wyciągarka ułatwia życie wielu kierowcom samochodów terenowych. Przede wszystkim ich główne zastosowanie możemy zauważyć w szeroko pojętym off-roadzie, gdzie za pomocą urządzenia możemy wyciągnąć samochód, który znajduje się z grząskim błocie, wodzie, na piaskach czy w głębokich nierównościach. Warto wiedzieć, że z wyciągarki korzystają również pojazdy służb ratunkowych, pojazdy specjalne, pojazdy wojskowe, pojazdy ciężarowe, maszyny, urządzenia czy pojazdy pomocy drogowej. Głównym elementem wyciągarki jest stalowy, cylindryczny bęben, który nawija się na linę, zamocowaną do wciąganego auta. Działanie urządzenia opiera się głównie na zasadzie dźwigni jednostronnej. Urządzenie składa się również z silnika, który przeważnie zasilany jest prądem z akumulatora o napięciu 12 V czy 24 V.

Rodzaje wyciągarek – jaka sprawdzi się w terenówce?

Wyciągarki do samochodów terenowych to przede wszystkim niezwykle funkcjonalne urządzenia, które sprawdzą się nie tylko w terenówkach, ale również innych pojazdach specjalnych. Warto poznać ich najpopularniejsze rodzaje.

Wyciągarka hydrauliczna i elektryczna

Wyciągarki hydrauliczne bazują na własnym silniku hydraulicznym lub wspomagają się hydrauliką układu wspomagania kierowcy. Cechują się znacznie większą precyzyjnością i mocą. Zdecydowanie warto sięgnąć po ten rodzaj wyciągarki, jeśli posiadamy cięższy sprzęt lub samochód terenowy.

Z kolei wyciągarka elektryczna cieszy się dużą popularnością w terenówkach, pojazdach ATV, UTV, wojskowych maszynach czy pojazdach ciężarowych. Wyróżniają się dużym uciągiem i mocą silnika, który zasilany jest prądem z akumulatora.

Wyciągarka mechaniczna i ręczna

Oprócz wspomnianych wyżej wyciągarkach na rynku znajdziemy również mechaniczne i ręczne modele. Jak sama nazwa wskazuje, wyciągarka ręczna obsługiwana jest za pomocą własnych sił mięśni. Nie ma napędu, dlatego podczas korzystania z niej powinniśmy zwracać uwagę. Z kolei mechaniczny odpowiednim wyróżnia się tym, że jego napęd generowany jest silnikiem auta, dlatego urządzenie może działać jedynie wtedy, gdy pracuje pojazd.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *