Sztuka Ecodrvingu

Wiele się o tym mówi, wielu się tym chwali. ale ilu z nas tak naprawdę wie na czym polega prawidłowa jazda ecodrvingu i czy jest opłacalna? Opinii tyle co modelów samochodów, a prawda i tak leży gdzieś pośrodku. Na wstępie warto zaznaczyć, że ecodriving rzeczywiście może prowadzić do ograniczenia zużycia paliwa.

Ecodriving idea Skandynawów

Twórcami ekologicznej jazdy jest nie kto inny jak Skandynawowie. Tam od wielu lat ten styl jest praktykowany. Zoptymalizowane zużycie paliwa ? to jest ogólna definicja, a bardziej szczegółowej po prostu nie ma. Ilu kierowców, tyle pomysłów na ekojazdę. Problem w tym, że zdecydowana większość uczestników ruchu interpretuje to pojęcie jako powolne przemieszczanie się z możliwie najniższą prędkością obrotową silnika, a to niestety ewidentny błąd.

Koszty mogą zmaleć, ale mogą też wzrosnąć

Podczas krótkiej ankiety przeprowadzonej pośród Klientów jednej
z rekomendowanych wypożyczalni samochodów, znalazło się m.in. pytanie ?Czym jest dla Ciebie ecodriving? najczęstszą odpowiedzią było: ?jedziemy powoli i na najwyższym biegu?. Niestety, w ten sposób z całą pewnością nie ograniczymy zużycia paliwa, a w perspektywie ? doprowadzimy tylko do uszkodzenia jednostki napędowej.
Należy zdać sobie sprawę z tego, że każdy silnik ma swój optymalny zakres momentu obrotowego. Schodząc poniżej tej wartości, a tak właśnie robimy poruszając na przełożeniu niedostosowanym do aktualnych wskazań prędkościomierza, doprowadzamy do znacznego obciążenia układu wtryskowego i przeniesienia napędu.

Ekojazda to mit?

Odpowiadając na postawione wyżej pytanie ? nie. Zużycie paliwa można znacząco ograniczyć, jednak należy robić to z głową. Ekonomia to także zapobieganie przyspieszonemu zużyciu części eksploatacyjnych i ten aspekt również należy brać pod uwagę. Przede wszystkim warto zapomnieć o zasadzie ?ślamazarnego? nabierania prędkości. Przyspieszamy dynamicznie, przy czym prędkość obrotowa silnika powinna być wtedy utrzymywana w zakresie optymalnego momentu obrotowego.
Warto też pamiętać, że najwyższe przełożenia służą do utrzymywania prędkości, a nie do jej nabierania. Jak jeździć ekonomicznie? Przewiduj sytuacje na drodze. Jeżeli sygnalizator wskazuje czerwone światło, zwolnij i dojedź do skrzyżowania, hamując silnikiem. Nie wykonuj zbędnych manewrów ? wyprzedzanie jest całkowicie pozbawione sensu w momencie, gdy za kilkaset metrów zamierzasz zmienić kierunek jazdy lub zatrzymać samochód. Nie rozgrzewaj silnika na postoju. Takie postępowanie jest nie tylko niezgodne z obowiązującymi przepisami, ale prowadzi też do przyspieszonego zużycia jednostki napędowej i do niepotrzebnego spalania benzyny lub ropy. Ekojazda według ekspertów, sięgają nawet do 25% kosztów,
a to przekłada się na konkretne korzyści, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej. Jest jednak jeden warunek, a właściwie to dwa warunki ? zasady ekojazdy muszą być prawidłowo interpretowane i, co równie istotne, stosowane z umiarem. W przeciwnym wypadku portfel kierowcy może zostać znacząco odchudzony.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *