Carsharing ? to nasza przyszłość

To melodia przyszłości w dziedzinie wypożyczania samochodów, lecz w niektórych zachodnich krajach jest na porządku dziennym. Carsharing ? wypożyczalnia samochodów elektrycznych na minuty idealnie pasuję w chwili, gdy Potrzebujesz szybko dostarczyć dokumenty, dojechać na spotkanie lub odebrać klienta, a nie masz chwilowo dostępu do samochodu służbowego? Zamiast łapać taksówkę lub tłoczyć się w komunikacji miejskiej, możesz wynająć miejskie auto elektryczne

Jak to działa?

Carsharing działa na podobnej zasadzie jak popularne w większych miastach rowery miejskie, które można wypożyczyć na kilka godzin i odstawić w innej lokalizacji. Usługa może być wykorzystana jednorazowo lub w formie abonamentu. Jest skierowany do osób prywatnych, jak
i podmiotom gospodarczym. Opłata naliczana jest za każdą minutę użytkowania, (cena usługi
w Rzymie to 0,29 euro za minutę) samochód zostawiamy w miejscu do tego przystosowanym, ale na przykładzie np. stolicy Włoch jest tych miejsc bardzo dużo.

Swoje auto zostaw w garażu

Podobnie jak w przypadku rowerów miejskich, odpada dbanie o serwis, ubezpieczenie itd. Nie każdy też potrzebuje samochodu na stałe, ale też nie każdego stać na jego kupno. Carsharing może zapewnić dostęp do samochodu w dowolnym momencie. Parkingi z autami gotowymi do jazdy są rozsiane po mieście. Dzięki temu nie trzeba się np. martwić o miejsce parkingowe. Auto można zdać w dowolnym punkcie danej sieci. Następny powód przemawiający za carsharingiem to ekologia, auta na prąd są z całą pewnością bardziej ekologiczne niż spaliny.

Skorzystaj z przywilejów

Coraz więcej miast wprowadza, też ograniczenia dla samochodów spalinowych, polegające np. na zakazie wjazdu do centrum lub konieczności wykupu winiety zezwalającej na poruszanie się po danym obszarze. Jednocześnie kierowcom aut elektrycznych umożliwia się, wjazd samochodem w ścisłe centrum metropolii, jazdę po bus pasach czy zwalnia ich z opłat parkingowych.
Miejmy nadzieje, że ta inicjatywa przyjmę się na rynku w Polsce, Mimo że ma dużą liczbę sceptyków, to zazwyczaj oceniają, oni produkt bez zaciągnięcia opinii na jego temat. Być może rozwój tej branży przyczyni się do bardziej ekologicznego i ekonomicznego życia naszych zatłoczonych i zanieczyszczanych miast. Zapraszamy do refleksji nad tą nowinką, może nawet zaczerpnięcia tego jak to może funkcjonować. Razem korzystając z usług carsharingu, możemy mieć wpływ na naszą ekologię, a także czuć się komfortowo, nie wykorzystując naszych prywatnych samochodów do ciężkich warunków jazdy, jakim bez wątpienia jest tłok na ulicach, czy również nie musimy obciążać portfela zakupem własnego samochodu, jeśli korzystamy z niego rzadko.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *