Myślałeś ostatnio nad kupnem kamery cofania, ale nie możesz się zdecydować na jeden model? A może wahasz się, ze względu na montaż rejestratora w samochodzie, który wydaje Ci się kosmicznie trudny? Nic bardziej mylnego – z naszym poradnikiem zrobisz to w kilka minut. Dowiesz się także, dlaczego warto inwestować w kamery cofania i jakie modele masz obecnie do wyboru.
Kamera cofania – rodzaje
Przede wszystkim dostępne są kamery montowane w ramkach tablic rejestracyjnych, co jest znacznie tańszą opcją. Sprawdzają się one podczas codziennej jazdy, bo muszą być wyposażone w odpowiednie parametry jak wodoszczelność, odporność na wstrząsy czy opcja trybu nocnego, który za sprawą kilku diod LED potrafi nagrać wyraźny i czytelny obraz również w ciemnościach. Jednym delikatnym minusem tego rozwiązania są widoczne kable podczas montażu, jak i sama instalacja kamery, która może sprawiać nieco więcej problemu niż przykładowo kamera cofania w lusterku wstecznym.
Przejdźmy teraz do niej – wystarczy założyć ją na lusterko wsteczne i sprawa załatwiona. Okablowanie także może się tutaj dość niewygodne, ponieważ zajmie nam trochę miejsca w kabinie kierowcy. Jednak jeśli wszystko sprytnie pochowasz i połączysz, możesz być pewien, że będą one prawie niezauważalne. Kamera w tylnym lusterku jest bardzo wygodna, ponieważ intuicyjnie podczas cofania spoglądamy w lusterko wsteczne, gdzie tym razem będziesz mógł zobaczyć już nieco więcej, bo cały szerokokątny obraz z tyłu auta.
Ostatnim rozwiązaniem jest kamera cofania z osobnym monitorem do zamontowania na kokpicie samochodu. Zazwyczaj są one już połączeniem kamery przedniej i tylnej, dzięki czemu zyskujesz już dwie opcje w jednym. To również bardzo wygodne, ponieważ możesz swobodnie spoglądać na ekran i kontrolować odległość podczas parkowania, gdzie dodatkowo tryb parkingowy sprzyja kierowcom za pomocą linii pomocniczych i ewentualnych sygnałów dźwiękowych, które ułatwiają parkowanie nawet w trudno dostępnych miejscach.
Kamera cofania – montaż
Teraz przejdźmy już do sedna, czyli samej instalacji poszczególnych kamer cofania. W przypadku kamery cofania w zestawie ramki do tablicy rejestracyjnej musisz przede wszystkim odmontować starą ramkę i założyć nową wraz z rejestratorem. Kolejno należy przytwierdzić kable i schować je po klapą bagażnika, a najlepiej poprowadzić je i przytwierdzić na pomocą specjalnych taśm, by okablowanie nie miało prawa się ruszyć podczas otwierania i zamykania bagażnika. Wszystko należy wykończyć w taki sposób, by sięgnąć przewodami do ekranu w kabinie kierowcy.
W razie zakupu kamery w lusterku wstecznym także należy sugerować się instrukcjami producenta, gdzie trzeba już założyć nowe lusterko wsteczne z rejestratorem i podłączyć je do komputera samochodowego lub innego ekranu, np. w smartfonie lub tablecie. I ostatni sposób na zamontowanie kamery cofania będzie już dotyczył podwójnego rejestratora jazdy na przód i tył. W tym przypadku konieczne jest usadowienie obu wideorejestratorów i ich podłączeniu do siebie za pomocą kabli, ale coraz częściej mamy już do czynienia z zestawem bezprzewodowym. Są one zatem połączone poprzez WiFi lub Bluetooth.