Kto może używać pomarańczowego koguta?

Pomarańczowy kogut, czyli pomarańczowe lub żółte światło błyskowe, które przeznaczone jest tylko dla pewnej grupy pojazdów. Pomarańczowe koguty są mniej znane i rzadziej zauważalne na drogach niż te czerwone i niebieskie, których mogą używać tylko funkcjonariusze policji, pogotowie, straż pożarna oraz służba więzienna, na których używanie pozwolenie wydaje MSWiA. A jak to wygląda w przypadku pomarańczowego światłą? Kto może używać pomarańczowego koguta, a kiedy jest to bezwzględnie zakazane?

Dla kogo przeznaczony jest pomarańczowy kogut?

Z włączonym pomarańczowym kogutem mogą się poruszać pojazdy, które wykonują jakiekolwiek prace drogowe, utrudniając przy tym ruch i powodując przy tym potencjalne zagrożenie. Dla uniknięcia jakichkolwiek kolizji drogowych, pojazdy te oznaczone są pomarańczowym kogutem. Do tej grupy należą wszystkie pojazdy budowlane, wielkogabarytowe, ciągniki rolnicze, koparki oraz służby drogowe i wiele innych. Pomarańczowy kogut bardzo często jest również spotykany w pojazdach, które poruszają się po lotniskach oraz na terenie zakładów i hal produkcyjnych czy magazynowych. 

Kiedy nie można używać koguta?

Używanie pomarańczowego koguta w niewłaściwy sposób może wiązać się z otrzymaniem mandatu. Warunkiem do używania pomarańczowego sygnału świetlnego jest wykonywanie jakichkolwiek czynności drogowych, które dodatkowo są określone w ustawie o ruchu drogowym. Oznacza to, że nie możemy się poruszać ciągnikiem czy traktorem po drogach z włączonym kogutem. Jest to wbrew przepisom, które jasno mówią, że tego typu sygnałami ostrzegawczymi mogą się posługiwać tylko pojazdy uprzywilejowane, prowadzące prace budowlane i remontowe w obrębie drogi. 

Wyjątek stanowią pojazdy, które posiadają dodatkowe, zewnętrzne wyposażenie, jak ładowacz przedni w ciągniku lub dodatkowa przyczepa ze sporym ładunkiem. Mimo że nie jest to określone w przepisach prawa, to funkcjonariusze policji, którzy kontrolują sytuację na drodze, przychylnie patrzą na ostrzeżenie innych uczestników ruchu przed potencjalnym zagrożeniem.

Pomarańczowy kogut

Podsumowując, pomarańczowe oraz żółte światło przysługuje pojazdom, które jako użytkownicy ruchu drogowego, mogą ten ruch również utrudnić. Mimo że może zabrzmieć to komicznie, to prawidłowe użytkowanie pomarańczowego koguta często jest błędnie interpretowane, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach gdzie nagminnie można spotkać ciągnik poruszający się po drodze z punktu a do punktu b z włączonym pomarańczowym kogutem, mimo że nie jest to zgodne z prawem.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *