Co robić, kiedy zepsuje się auto na autostradzie?

Zdarzają się przypadki, że samochód odmówi posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. Niesprawne hamulce, przebita opona lub ptak uderzający w naszą szybę to tylko jedne z wielu przypadków, w których samochód nie nadaje się do dalszej jazdy. Jeśli nasz samochód jest niesprawny, powinniśmy jak najszybciej go zabezpieczyć i wezwać pomoc drogową, która wesprze nas w usunięciu samochodu z autostrady.

Zabezpiecz samochód

Pierwszym krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie naszego samochodu. Obowiązkowym elementem jest usunięcie samochodu z jezdni (uwaga: nie dotyczy w przypadku wypadków ze skutkiem śmiertelnym), aby nie narażać innych kierujących na niebezpieczeństwo. Oprócz zepchnięcia lub dojechania autem na pobocze powinniśmy odpowiednio oznakować samochód, aby inny uczestnicy ruchu wiedzieli, że zbliżają się do przeszkody. Trójkąt ostrzegawczy to obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu, który w trakcie jakiegokolwiek zdarzenia na autostradzie powinniśmy umieścić około 100 metrów z pojazdem. Dla ułatwienia obliczenia odległości możemy posłużyć się słupkami bocznymi, które właśnie mniej więcej w tej odległości są umieszczone od siebie. Trójkąt jednak może nie być wystarczająco widoczny, więc w celu lepszej widoczności należy włączyć również światła awaryjne informujące o przeszkodzie.

Stań w bezpiecznej odległości

Bezpieczna odległość to podstawa. Jeśli już postawiliśmy samochód jak najbliżej prawej krawędzi pasa awaryjnego to oprócz zadbania o dobrą widoczność auta, powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Najbezpieczniejszym miejscem, w którym powinniśmy się znaleźć. podczas oczekiwania na pomoc, jest miejsce za barierkami lub ściankami wygłuszającymi. Nawet w razie wypadku z udziałem naszego stojącego samochodu, mamy pewność, że nie ucierpimy w wyniku zderzenia innego samochodu. Podczas wykonywania jakichkolwiek czynności wokół naszego samochodu należy mieć na sobie dobrze widoczne elementy odblaskowe, najlepiej kamizelkę.

Wezwij pomoc

Wezwanie pomocy to najszybszy sposób na usunięcie auta z autostrady. OMT Pomoc drogowa na autostradzie A4 szybko upora się z holowaniem auta w najbliższe bezpieczne miejsce lub prosto do mechanika, czy pod naszą posesję. Nie warto samemu próbować przemieścić pojazd w przypadku jego awarii ze względu na możliwość wywołania niebezpieczeństwa na autostradzie. Należy pamiętać, że holowanie samochodu na drogach szybkiego ruchu jest całkowicie zabronione i karane. W związku z tym pomoc drogowa na autostradzie A4 w bezpieczny i dozwolony sposób, na lawecie, usunie nasz pojazd z autostrady.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *