Lina kinetyczna – właściwości

Na rynku znajduje się duża ilość akcesoriów, które ułatwiają jazdę na nierównych drogach. Wśród nich znajdziemy właśnie liny kinetyczne, które idealne sprawdzą się do holowania oraz wyciągarek, szczególnie u miłośników jazdy off-road. Powinna cechować się długą żywotność i odpornością na czynniki zewnętrzne. Jakie zatem właściwości oraz zalety ma lina kinetyczna? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Rodzaje lin do wyciągarki

Lina kinetyczna nie jest jedyną z lin dostępnych na rynku do wyciągarki. Do najpopularniejszych z nich należy choćby lina syntetyczna, która cechuje się tym, że jest miękka w dotyku, nie kaleczy dłoni oraz jest lżejsza niż inne rodzaje liny. Co więcej, ma znacznie większą siłę zrywającą niż lina stalowa do wyciągarki o podobnej średnicy.

Oprócz syntetycznej liny możemy dostać także jej stalowy odpowiednik. Ten rodzaj liny do wyciągarek i holowania wymaga częstej konserwacji oraz pokrycia olejem, ponieważ szybko się plącze oraz zahacza. Jej wadą jest również to, że w przypadku spiętrzenia liny w jednym miejscu bębna może grozić to uszkodzeniem poprzeczki. Ponadto jest całkowicie niewrażliwa na wysoką temperaturę.

Liny kinetyczne – co warto wiedzieć

Lina kinetyczna wykonana jest z poliamidu, przez co może pochwalić się najbardziej zaawansowaną budową spośród lin dostępnych na rynku. Jej użytkowanie jest zdecydowanie łatwiejsze, ponieważ zapewnia rozciągliwość, która sięga aż 30%. Jest zazwyczaj grubą liną, ale przy tym charakteryzuje się lekkością, dlatego nie ma problemów z jej przenoszeniem czy wyciąganiem oraz wkładaniem. W tym czasie przenosi pojazd w odpowiednie miejsce bardzo zwinnie, praca w takich warunkach staje się zatem przyjemna oraz wygodna. Charakterystyka lin kinetycznych redukuje naprężanie oddziałujące na punkty zaczepienia.

W jakich sytuacjach przyda się lina kinetyczna?

Oczywiście używanie liny kinetycznej z pomocą wyciągarki może odbywać się w sytuacjach, gdzie chcemy wyciągnąć pojazd z danego miejsca, np. zaspy, wody, piasku czy błota. Nie zawsze sprawdzi się w przypadku holowania po zwykłej drodze – tutaj należy uważać, ponieważ lina jest bardzo elastyczna i jak już wspomnieliśmy, bardzo się rozciąga. Zdecydowanie używanie kinetycznych lin sprawdzi się podczas trudniejszych zadań.

Liny kinetyczne bez problemu znajdziesz w większości sklepów z tego typu elementami, ale również w sklepach, które specjalizują się w akcesoriach do jazdy off-road oraz sprzedaży wyciągarek.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *