Wyciągarki samochodowe – o czym warto pamiętać?

Wyciągarki samochodowe to ważny element w wyposażeniu każdego fana off-roadu. Jazda po błotnistym, głębokim terenie czasem wiąże się niestety z możliwością utknięcia pojazdu takiego, jak quad czy motocykl crossowy. Nie raz również zdarza się, że jazda samochodem po błotnistym terenie nie kończy się najlepiej, a nasz samochód grzęźnie w błocie i wyciągniecie go graniczy z cudem. Wyciągarka samochodowa przyda się również kiedy na drodze pojawi się przeszkoda uniemożliwiająca kontynuowanie jazdy, na przykład większa gałąź, której nie jesteśmy w stanie usunąć ręcznie. Jeśli chcesz w przyszłości uniknąć powyższych problemów i zastanawiasz się nad zakupem wyciągarki samochodowej, to przedstawiamy poniżej dostępne na rynku modele.

Rodzaje wyciągarek

Wyciągarki samochodowe elektryczne – korzysta z własnego wbudowanego silnika, a prąd pobierany jest z akumulatora pojazdu, do którego jest montowana. Sprawdzi się we wszelkiej maści pojazdach terenowych oraz pojazdach specjalnych takich jak food truck czy nawet karetka.

Wyciągarki samochodowe hydrauliczne – posiada własny silnik hydrauliczny lub korzysta z hydrauliki dostępnej w układzie wspomagania pojazdu, dostosowana do ciężkich pojazdów.

Wyciągarki samochodowe mechaniczne – najczęściej montowana do samochodów terenowych. Montuje się ją na stałe w pojeździe, a moc pobierana jest z silnika pojazdu. Jej moc zależy od napędu samochodu, w którym jest montowana.

Wyciągarki samochodowe linowe – przeznaczone do podnoszenia cięższych elementów samochodowych, a nawet sprzętów budowlanych. Sprawdzi się również w warsztatach samochodowych w celu montowania ciężkich części samochodu.

Wyciągarki samochodowe ręczne – bez silnika, napędzane naszą siłą mięśni, łatwe w użyciu i przechowywaniu.

Lina do wyciągarki

Sama wyciągarka nie będzie działać jeśli nie zamontujemy w niej liny. Na rynku dostępne są liny syntetyczne, które są miękkie w dotyku, nie plączą się oraz trudniej o skaleczenie się podczas nawijania. Istnieją również liny stalowe, które są dużo trwalsze, odporne na wysokie temperatury jednak zajmują dużo więcej miejsca.

Jaką wyciągarkę wybrać?

To, na jaką wyciągarkę oraz linę się zdecydujemy, zależy od naszych prywatnych preferencji, budżetu oraz tego ile mamy miejsca na nią. Wyciągarki samochodowe to niezbędnik jazdy po bagnach, lasach lub innych trudnych warunkach. Jeśli już zdecydujemy się na kupno wyciągarki, warto zaopatrzyć się w taką, która nie tylko będzie przystosowana do masy naszego samochodu, ale i będzie zapewniać nam komfort i szybkość pracy z nią. Nie chcemy przecież spędzić całego dnia na wyciągnięciu auta czy quada, które zakopały się w błocie.

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *