Wyciągarka samochodowa przeznaczona do pojazdów terenowych czy specjalnych musi przede wszystkim poradzić sobie w wymagającym terenie. Dlatego korzystanie z takiego sprzętu powinno być jak najbardziej bezpieczne. Wynika to z tego, że wyciągarka może naprężyć linę bardzo silnie, a w efekcie nieprawidłowości przy zamocowaniu liny, może ona nawet pęknąć czy wyślizgnąć się z miejsca, w którym była umieszczona. Dlatego prawidłowego korzystanie z wyciągarki samochodowej to podstawa – nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale również wygody jej użytkowania. Sprawdź w naszym poniższym wpisie, czego nie powinieneś robić z wyciągarką.
Użytkowanie uszkodzonej wyciągarki
Pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z wyciągarki, gdy jest ona uszkodzona. W przypadku, jeśli nie działa hamulec, kable od akumulatora są uszkodzone, brakuje wyłącznika bezpieczeństwa, tzw. hebla do wyciągarki, a śruby montażowe są niedokręcone – zrezygnuj z korzystania z wyciągarki. Dlatego tak ważne jest, aby wyciągarka działała w pełni prawidłowe z odpowiednim wyposażeniem i dodatkowymi elementami, jak https://terenowiec.pl/pl/342-hamulce-do-wyciagarki, czy inne elementy typu hebel, czy śruby montażowe.
Wyciąganie auta pod nieodpowiednim kątem
Linę na wyciągarkę musimy nawijać pod kątem prostym, gdzie najlepiej szukać miejsc zakotwiczenia na wprost unieruchomionego pojazdu. Używanie wyciągarki pod kątem spowoduje inny rozkład sił i zwijanie się liny po jednej stronie bębna. To zmniejsza uciąg i prowadzi do uszkodzeń sprzętu. W sytuacji, gdy nie da się inaczej nawijać liny niż pod kątek prostym, do tego musimy zastosować odpowiednich zbloczy.
Nieprawidłowe rozwijanie liny
W momencie rozwijania liny z bębna należy używać specjalnego haka lub inaczej smyczy, które spowodują, że zaczepiony zostanie hak o wyciągarkę. Wtedy dobrze, aby sprzęt został odłączony od prądu. Nietrudno o zwarcia czy inne nieprawidłowości, jeśli wyciągamy pojazd z wody, błota lub innych miejsce, gdzie może dojść do zwarcia po kontakcie z wodą.
Użytkowanie wyciągarki z uszkodzoną liną
Tak samo, jak nie możemy korzystać z uszkodzonej wyciągarki, jak z uszkodzonej liny do wyciągarki. Jeśli jest ona przerdzewiała i ma na sobie duże elementy korozji lub jest postrzępiona (liny syntetyczny), to idealny moment, aby ją wymienić na nową. Może ona strzelić lub uszkodzić się w najmniej spodziewanym momencie. Tak samo w przypadku pasów do wyciągarek, inaczej pasów transportowych. Powinniśmy zawsze korzystać z pasów, które są w dobrym stanie, aby nie przerwały się nagle, w momencie, w którym tego byśmy nie chcieli.
Odpowiednie pasy do wyciągarek możesz kupić tutaj: https://terenowiec.pl/pl/116-pasy-do-wyciagarek.
Wyciąganie na pustym bębnie
Nie powinniśmy rozwijać całej liny podczas użytkowania wyciągarki i pracować na pustym bębnie. Sam zaczep liny do bębna nie jest w stanie utrzymać maksymalnego ciężaru. Zdecydowanie powinniśmy unikać takiej sytuacji.