Auto leasingowe – kiedy można sprzedać?

Korzystasz z auta wziętego w leasing i zastanawiasz się czy możesz go sprzedać? Istnieje kilka możliwości, aby to zrobić. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, kiedy możesz sprzedać samochód wzięty w leasing oraz w którym momencie opłaca Ci się to najbardziej zrobić.

Czy można sprzedać auto w czasie umowy leasingowej?

Musisz wiedzieć, że jeśli chcesz sprzedać samochód, który jest wzięty w leasing, nie możesz tego zrobić w czasie trwania umowy. W przypadku leasingu, przedsiębiorca jest jedynym użytkownikiem samochodu, a właścicielem pojazdu jest firma leasingowa. Oznacza to, że użytkownik pojazdu nie jest w czasie trwania umowy zdolny do sprzedaży pojazdu. Może to zrobić jeśli sam wykupi owy samochód, jednak pod pewnymi warunkami.

Kiedy możliwa jest sprzedaż auta leasingowego?

Kiedy przedsiębiorca zdecyduje się na wykup auta z leasingu, automatycznie staje się jego pełnoprawnym właścicielem. To z kolei daje możliwość wystawienia pojazdu na sprzedaż. Trzeba mieć jednak świadomość, że będzie się to wiązało z uregulowaniem kilku podatków gdy:

  • wykup dokonywany jest na firmę,
  • wykup dokonywany jest na osobę prywatną, a do zakończenia umowy leasingowej nie minęło 6 miesięcy.

Utrudnieniem może okazać się także znalezienie kupca. Ogłoszenia zamieszczane na portalach motoryzacyjnych może okazać się mało efektywne. Czasem dobrze pomyśleć szerzej i udać się do skupu aut dostawczych, gdzie specjaliści zajmą się sprzedażą samochodu w odpowiedni sposób. 

W sytuacji, kiedy chcesz zrezygnować z pojazdu, a umowa leasingowa jeszcze trwa, jedynym rozwiązaniem jest przepisanie samochodu na innego przedsiębiorcę. Dotychczasowy leasingobiorca musi wskazywać inny podmiot, który decyduje się na przejście umowy leasingowej. 

Sprzedaż samochodu poleasingowego a VAT

Przy sprzedaży samochodu, który objęty jest leasingiem, możesz być zwolniony z podatku VAT. Aby to ustalić, trzeba sprawdzić ile miesięcy użytkowałeś samochód po wykupieniu go od firmy leasingowej. Jest to okres, w czasie którego użytkował pojazd i byłeś jego prawnym właścicielem. Wkupienie auta z leasingu jest także równoznaczne z tym, że sam odpowiadasz za terminowe opłacanie składek ubezpieczeniowych i wykonujesz wszystkie prace serwisowe.

Żeby sprzedać samochód bez podatku VAT, trzeba użytkować samochód jako jego właściciel przez okres minimum 6 miesięcy. Jeśli będziesz chciał sprzedać samochód wcześniej, zostaną z tego tytułu naliczone opłaty. Jeśli jednak minęło pół roku od wykupienia pojazdu, można uznać go za używany środek transportu. Oznacza to, że na fakturze sprzedaży nie będzie widniał podatek VAT.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *