Sprzedaż samochodu firmowego, co warto wiedzieć?

Posiadasz firmowy samochód, który chciałbyś sprzedać? Okazuje się, że nie jest to tak prosta sprawa jak w przypadku samochodu prywatnego. Przeczytaj więc ten artykuł i sprawdź, co warto wiedzieć przy sprzedaży samochodu firmowego. 

Sprzedaż samochodu firmowego 

Musisz wiedzieć, że sprzedaż samochodu firmowego wiąże się przede wszystkim z koniecznością wykazania  przychodu z tego tytułu i odprowadzania podatku. Sprzedaż samochodu firmowego może także wymagać dokonania korekty VAT. Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej działalności, sposobu odliczania podatku od towarów i usług, wartości samochodu, a także czasu jego użytkowania w przedsiębiorstwie. 

Sprzedaż samochodu firmowego a podatek 

Najważniejszą rzeczą, o której powinieneś widzieć, zanim sprzedasz swój samochód firmowy jest podatek. Musisz bowiem wiedzieć, że ten zabieg wiąże się z koniecznością zapłacenia dwóch podatków – dochodowego oraz VAT.

Podatek dochodowy 

Sprzedaż samochodu generuje przygód z działalności gospodarczej. Przychód to otrzymana kwota netto ze sprzedaży pojazdu. 

Jeśli samochód został w pełni zamortyzowany, to podatek dochodowy odprowadza się od jego pełnej wartości. Istnieją także sposoby, dzięki którym można uniknąć konieczności zapłaty tego podatku. Trzeba spełnić dwa następujące warunki:

  1. należy wycofać samochód z firmy, 
  2. od wycofania samochodu z firmy musi minąć 6 lat. 

Innym sposobem na uniknięcie podatku dochodowego jest przekazanie samochodu innej osobie jako darowizny. W tym wypadku należy jednak zapłacić podatek od darowizny i spadków. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy przekazuje się samochód osobie z najbliższej rodziny – wtedy nie trzeba płacić podatku. 

Podatek VAT

Sprzedaż samochodu firmowego to także konieczność zapłacenia podatku VAT. Jeśli sprzedajesz auto, które należy do firmy, powinieneś wystawić na nie fakturę VAT ze stawkę w wysokości 23%. Ponadto sprzedaż samochodu przed upływem 60 miesięcy (5 lat) od daty zakupy dla firmy może spowodować konieczność dokonania korekty podatku VAT.

Podatku VAT można uniknąć w momencie, kiedy kupisz auto od firmy i będziesz użytkował je jeszcze przez okres 6 miesięcy. Dzięki temu samochód zostanie uznany za pojazd używany (przez osobę prywatną) i nie trzeba będzie odprowadzać składek. 

Jeśli chcesz sprzedać samochód i nie zajmować się tym samodzielnie, pamiętaj, że możesz zlecić to komuś innemu. Polecamy skup aut dostawczych. Profesjonalni sprzedawcy zajmą się samochodem, wynegocjują odpowiednią cenę oraz przygotuj odpowiednie dokumenty. Twoim zadaniem będzie jedynie stawienie się po pieniądze ze sprzedanego pojazdu!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *