Co jest potrzebne do zezłomowania auta?

Kiedy przyjdzie czas na to, aby wreszcie rozstać się z samochodem, którego już nie opłaca się utrzymywać lub po prostu nie jest to możliwe, najlepszym rozwiązaniem jest jego zezłomowanie.

Jednak zezłomowanie auta nie jest możliwe w każdym przypadku. Z poniższego artykułu dowiesz się, co jest potrzebne do zezłomowania starego lub zniszczonego samochodu oraz jakich formalności musisz dopełnić.

Kiedy można zezłomować samochód?

Zezłomowanie pojazdu jest wskazane wtedy, kiedy samochód jest już stary i nie opłaca się go utrzymywać oraz także w przypadku, kiedy uległ on wypadkowi, a jego naprawa jest już nieopłacalna.

Taki niesprawny pojazd lub wrak można oddać do punktu zbierania pojazdów albo do stacji demontażu. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, czy taki punkt działa legalnie (sprawdź: złomowanie aut Warszawa) oraz spełnia wszystkie wymogi prawne (m.in. musi posiadać zezwolenie na zbieranie odpadów od właściwego dla swojego terenu marszałka województwa). Nielegalnie działające punkty tego typu nazywane są dziuplami samochodowymi.

Jakie dokumenty są potrzebne do zezłomowania auta?

Bardzo ważnym punktem w procesie złomowania pojazdu jest skompletowanie niezbędnych dokumentów. Należą do nich:

  • dokument tożsamości (np. dowód osobisty),
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • karta pojazdu (jeśli była ona wydana).

Jeśli nie posiadasz powyższych dokumentów, które zawierają informacje o samochodzie, powinieneś przedstawić inne dokumenty, które potwierdzą wymagane dane. Aby mogło dojść do zezłomowania auta, pojazd musi mieć numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy.

Potrzebne będą także:

  • potwierdzenie własności samochodu,
  • upoważnienie do złomowania auta,
  • zgoda wszystkich właścicieli na kasację (jeśli samochód posiada więcej niż jednego właściciela).

Do obowiązków pracowników stacji demontażu należy: unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, a także tablic rejestracyjnych pojazdu. Następnie powinni Ci oni wydać oświadczenie o unieważnieniu wymienionych dokumentów i tablic oraz zaświadczenie, które będzie stanowić dowód na zezłomowanie pojazdu (w trzech egzemplarzach).

Zezłomowałeś pojazd? Musisz go wyrejestrować!

Po zezłomowaniu pojazdu Twoim obowiązkiem jest wyrejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji. Musisz złożyć odpowiedni wniosek – masz na to 30 dni od daty zezłomowania samochodu.

Następnie powiadom ubezpieczyciela o zezłomowaniu pojazdu, aby uniknąć niepotrzebnego naliczania składki OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno także zwrócić Ci niewykorzystaną składkę, tzn. za okres od dnia zezłomowania pojazdu do końca okresu ubezpieczeniowego. Szybkiego zezłomowania dokonasz w szrot-warszawa.pl

Skup aut w Warszawie
W XXI wieku prawie w każdym domu jest przynajmniej jeden samochód. Różnorodność aut na rynku, chęć...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *