Kiedy wymienić opony letnie na zimowe?

Czy wiesz, kiedy najlepiej wymienić opony letnie na zimowe? Jeżeli nie masz pewności, przeczytaj kilka porad dotyczących wymiany opon.

Dlaczego wymiana opon jest taka ważna?

Wymiana opon jest bardzo ważna, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo Twoje, a także Twoich bliskich! Zalecane jest, aby wymieniać opony letnie na zimowe, gdy temperatura spadnie poniżej około 7 stopni. Nie musisz jednak czekać, aż termometry pokażą tę temperaturę, przygotuj się wcześniej, a unikniesz pośpiechu, stresu i kolejek, gdy wszyscy kierowcy ruszą do wulkanizatorów.

Sprawdź prognozy pogody na najbliższy czas!

Nie daj zaskoczyć się zimie! Najlepiej sprawdzić, jakie są prognozy w najbliższym czasie. Zwykle wymienia się opony letnie na zimowe końcem października lub początkiem listopada – oczywiście jest to uzależnione od pogody w danym roku.

Czy zimą można poruszać się samochodem na letnich oponach?

Pamiętaj, że nie wymieniając opon letnich na zimowe wiele ryzykujesz. Bieżnik opon letnich nie sprawdzi się na oblodzonych i ośnieżonych drogach! Czas hamowania w zimie na tych oponach jest dłuższy, istnieje większe ryzyko poślizgu. Nie używaj opon letnich, gdy drogi są oblodzone, temperatura spadła poniżej zera, czy na drodze jest nawet niewielka ilość śniegu.

Opony zimowe – co warto wiedzieć?

Opony zimowe są przystosowane do warunków, jakie panują zimą na drodze – niestraszny im śnieg, lód, minusowe temperatury, czy pozostałe po śniegu błoto. Mają odpowiednią rzeźbę bieżnika, a także właściwą mieszankę gumową, dzięki której opona zachowuje elastyczność nawet przy bardzo niskich temperaturach.

Należy wiedzieć również, że kupno używanych opon zimowych może wiązać się z ryzykiem, ponieważ niekiedy trudno zweryfikować ich rzeczywistą kondycję. O oponach zimowych warto pomyśleć także wiosną, kiedy ceny są nieco niższe, dzięki temu można kupić modele na kolejny sezon w dobrej cenie!

Odpowiednio przechowuj opony!

Gdy zmieniasz opony z letnich na zimowe (lub na odwrót), musisz przechować gdzieś drugi komplet. Pamiętaj, aby nie magazynować ich w pomieszczeniach wilgotnych, ze źródłem ciepła w pobliżu, nie wystawiaj ich na działanie światła słonecznego. Najlepiej schowaj je w suchym pomieszczeniu, tak aby były ułożone pionowo.

Nie ryzykuj swojego bezpieczeństwa – zmień opony na zimowe!

Sprawdź ofertę opony zimowe z OMT z Tarnowa, gdzie fachowcy pomogą ci dobrać opony odpowiednie do Twojego samochodu! Wymiana opon z letnich na zimowe pozwoli Ci zachować większą kontrolę nad samochodem w czasie niesprzyjających warunków pogodowych.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *