Na czym polega recykling pojazdów samochodowych?

Jazda samochodem i dbanie o środowisko nie idą w parze? Niekoniecznie! Recykling samochodowy pozwala chronić planetę przed zanieczyszczeniem i jednocześnie nie marnować kolejnych zasobów naturalnych. Sprawdź, w jaki sposób dokonuje się recyklingu pojazdów, kto go przeprowadza i dowiedz się jakie środki transportu mogą zostać poddane temu procesowi.

Czym jest recykling pojazdów?

Wyraz recykling jest spolszczoną wersją słowa recycling, pochodzącego z języka angielskiego i oznaczającego ponowne użycie surowców. Natomiast recykling SWE, czyli recykling samochodów wycofanych z eksploatacji, polega na wykonywaniu czynności mających na celu odzyskanie jak największej części materiałów czy zespołów, które zostały uszkodzone lub nie są już dopuszczone do użytku z powodu nadmiernego zużycia. Recykling często przeprowadzają skupy pojazdów. Jednym z nich jest auto skup w Warszawie, oferujący również utylizację pojazdów.

Przebieg recyklingu samochodowego

Auto skup w Warszawie jako jedna z firm, zajmuje się recyklingiem pojazdów. Recykling samochodowy służy dalszemu użytkowaniu tych samych surowców, z których powstają całkowicie nowe produkty. Polega na odzyskaniu materiałów użytych do produkcji części samochodowych. Stare części, podzespoły, zespoły i inne elementy pojazdu zyskują nowe zastosowanie. Dzięki temu minimalizuje się ilość odpadów znajdujących się na wysypiskach śmieci. Z nadwozi czy silników ponownie uzyskuje się stal i aluminium. Natomiast trudniej recyklinguje się szyby i elementy z tworzyw sztucznych, ponieważ składają się z różnych rodzajów surowców, co powoduje, że poddawane są większej liczbie procesów. W ten sposób wydłuża się też czas przeznaczony na ich obróbkę oraz zwiększa się zużycie wody i energii.

Jakie pojazdy można poddać recyklingowi?

Istnieje możliwość poddania temu procesowi wszystkich pojazdów, które nie są zdatne do użytku. Rodzaj pojazdu, jego marka bądź model nie mają większego znaczenia, ponieważ każdy z nich w trakcie recyklingu podlega rozmontowaniu na części. Następnie są one segregowane ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, a dopiero później ulegają dalszym przemianom.

Które części samochodowe wykorzystuje się ponownie?

Części samochodowe, które zyskują ponowne zastosowanie bez poddawania im jakiejkolwiek obróbce i mogą być sprzedawane jako używane to m.in.: lampy, alternatory, silniki, elementy karoserii, fotele. Natomiast części samochodowe, które poddaje się wtórnej obróbce to części, które ulegają szybkiemu zużyciu podczas eksploatacji auta to np.: płyny hamulcowe, oleje i poduszki powietrzne.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Skup aut w Warszawie
W XXI wieku prawie w każdym domu jest przynajmniej jeden samochód. Różnorodność aut na rynku, chęć...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *