Czy na drodze może być ślisko podczas upałów?

Zima minęła, to już pewne. 25 stopni na plusie pozwala cieszyć się urokami wiosny (późnej w tym roku) i przygotowywać się do nadchodzącego lata. Urlopy, wycieczki weekendowe, lub spontaniczne na kilka godzin, żadne z powyższych nie zwalnia nas od odpowiedniego przygotowania samochodu i nas samych do jazdy w tych z pozoru łatwych warunkach. Dlatego kierowcy którzy uważają aby przywiązać największa uwagę do jazdy i bezpieczeństwa tylko zima są w błędzie. Prowadzenie samochodu latem może wiązać się z wieloma zagrożeniami na drodze. Trudne warunki pogodowe, wysokie temperatury, rozdrażnienie z powodu upałów i brawura mogą doprowadzić do wypadku lub stłuczki.

Jak prowadzić auto w czasie lata? Koniec zimy i opadów śniegu wcale nie oznacza, że trudne warunki drogowe ominą kierowców. Jednymi z poważniejszych zagrożeń są niezwykle wysokie temperatury i nagrzewanie się asfaltu oraz akwaplanacja. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi bezpiecznego podróżowania w czasie lata.

Jak bezpiecznie prowadzić auto w czasie lata?

Szczególną ostrożność należy zachować w czasie panowania upałów. Kiedy temperatura nawierzchni przekroczy 35°C, warunki stają się niekorzystne. Jazda na rozgrzanym asfalcie może doprowadzić do szybszej eksploatacji opon, zmniejszenia przyczepności kół oraz wydłużenia drogi hamowania nawet o parę metrów.

Gdy upał rozgrzeje asfalt do tego stopnia, że praktycznie go topi nasze zagrożenie wpadnięcia w poślizg jest tak samo możliwa jak na oblodzonej drodze w czasie zimy. Jaka jest różnica? W czasie zimy kierowcy zwracają na to szczególną uwagę natomiast w lecie już nie.

Kolejnym zagrożeniem jest tzw. zjawisko aquaplaning, które polega na utracie przyczepności kół samochodowych na mokrej powietrzni. Akwaplanacja najczęściej ma miejsce w czasie silnych opadach deszczu, kiedy opona ?nie nadąża? z odprowadzeniem wody ze styku opony z drogą. Jeśli bieżnik opon jest mniejszy niż 3 mm, szansa na utratę przyczepności na mokrej nawierzchni jest większy. Właśnie musimy o tym przede wszystkim pamiętać w lecie gdzie w upalny dzień może spotkać nas obfite w deszcz wyładowanie atmosferyczne.

Unikanie zagrożeniem w czasie jazdy.

Pomimo że samochód jest najbezpieczniejszym miejscem podczas burzy, ze względu na opony, to podczas nagłej ulewy nie jest bezpiecznym środkiem transportu. Pogoda w czasie lata niezwykle często się zmienia ? nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w czasie jazdy latem, unikaj jazdy w czasie burzy, podczas której widoczność może zostać ograniczona nawet do kilku metrów. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na postój czasie burzy, dostosuj prędkość oraz styl jazdy do panujących warunków na drodze. Dobrym rozwiązaniem jest również przeczekanie burzy.

Pamiętajmy, jeśli mamy wątpliwości co do prawidłowego stanu technicznego naszego pojazdu, zawsze możemy skorzystać z usług wypożyczalni samochodów jak np. ta: speedrental24.pl. Pozwoli nam to uniknąć nie oczekiwanych zdarzeń związanych z ewentualną naprawą poza naszym miejscem zamieszkania i spokojnie dojechać do celu mając pewność, że jedziemy sprawnym technicznie samochodem.

Pozdrawiam.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *