Jak często zmieniać opony? (cz. 1)

Opony to bardzo ważny element pojazdu, który odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Za ich sprawą pojazd trzyma się nawierzchni i ma możliwość, aby w pełni przenosić moc silnika. Ogumienie trzeba oczywiście regularnie wymieniać. Co jaki czas? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w naszym dwuczęściowym artykule.

Trudno jest precyzyjnie określić trwałość opon, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Kluczowe znaczenie ma nie tylko rodzaj nawierzchni, po której porusza się samochód, ale także m.in.:

  • obciążenie;
  • częstotliwość dynamicznego przyspieszania oraz hamowania;
  • sposób pokonywania zakrętów.

Z reguły przyjmuje się, że prawidłowo użytkowane opony powinny wytrzymać przebieg między 50 a 80 tysiącami km. Takie dystanse są podawane przez producentów w oficjalnych specyfikacjach – są one wyznaczone za pomocą granicznego zużycia bieżnika.

Potrzebujesz pomocy w nagłym wypadku na drodze? Laweta z Bochni – OMT to sprawdzona pomoc drogowa!

Ile lat mogą mieć opony samochodowe?

Oczywiście – to zależy! Potencjalny interwał wymiany należy przełożyć na przebiegi. Są one zależne od odległości, które każdego roku pokonuje kierowca. W przypadku, kiedy w ciepłych porach kierowca nie przejeżdża więcej niż 15 tys. km, nowe letnie opony powinny być wystarczające na pięć sezonów.

W przypadku, kiedy przebieg spadnie do 10 tys. km, ilość sezonów wzrośnie nawet do ośmiu! Po takim interwale bieżnik staje się za płytki, żeby pojazd mógł prawidłowo utrzymywać trakcję, a co za tym idzie, bezpiecznie poruszać się w każdych warunkach panujących na drodze.

Zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią naszego poradnika!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *