Jak wybrać dobrą wyciągarkę?

Wyciągarka do samochodu to istotny element wyposażenia każdego offroadowca oraz każdej lawety. Wyciągarka do lawety jest tym samym, jednak używa się jej często w innych okolicznościach. Jak dobrać odpowiedni wyciągarkę? Otóż wystarczy spojrzeć na jej dane techniczne oraz na masę pojazdu, do którego będzie używana. Wyciągarka do lawety powinna mieć jednak nieco większą moc, niż ta kupiona w celu wyciągania tylko jednego pojazdu, ponieważ nie wiemy, jaki dokładnie pojazd będziemy zobowiązani wciągnąć na lawetę. Odpowiednia wyciągarka posłuży nam w wielu ekstremalnych sytuacjach, w których nasz samochód, motocykl czy inny pojazd został unieruchomiony, a wyciągarka to jedyny sposób, aby mógł znowu ruszyć.

Czym się kierować kupując wyciągarkę?

Parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu wyciągarki, jest jej maksymalny uciąg. Najczęściej podawany jest on w funtach, jednak łatwo możemy przeliczyć to na kilogramy. Podaną ilość lbs musimy pomnożyć przez 0,454 i otrzymamy bardzo przybliżoną ilość kilogramów, jakie jest w stanie wyciągarka utrzymać (najdokładniejszy wynik otrzymamy, kiedy pomnożymy liczbę kg przez 0,45359237). Najpopularniejsze wyciągarki mają udźwig 12000 lbs, co daje wynik 5443,11 kg. Wydawać by się mogło, że skoro średniej wagi pojazd waży zwykle od 2000 do 3000 kg, jest to dosyć przesadzony udźwig. Nic bardziej mylnego, jeśli weźmiemy pod uwagę również wagę pasażerów, bagażów i samej przeszkody, jak na przykład błoto, które przecież też ma swoją wagę. Mówi się, że wyciągarka powinna mieć udźwig około 2,5 razy większy niż pojazd, na którym ją zastosujemy.

Wyciągarka do lawety – najważniejsze cechy

Poszukując odpowiedniej wyciągarki do lawety, nie można zapomnieć również o jej mocy. Warto pamiętać, że opisana we właściwościach technicznych moc, to siła jaką osiąga wyciągarka po rozwinięciu całej długości liny. Siła i moc wyciągarki musi być dostosowana do pojazdu, który będziemy wyciągać z przeszkody lub wciągać na lawetę. Wyciągarki o mocy 9 KM sprawdzą się w przypadku ciężarów osiągających masę powyżej 4 ton. Jeśli wiemy, że nasz pojazd waży zdecydowanie mniej, to warto zdecydować się na wyciągarkę o mniejszej mocy, która będzie również nieco tańsza.

Wyciągarki — podsumowanie

Wybierając odpowiednią wyciągarkę do pojazdu, powinniśmy ją dobrać tak, aby jej potencjał był w pełni wykorzystany. Jeżeli wyciągarka nam będzie potrzebna do sporadycznych sytuacji, warto zainwestować w klasyczną wyciągarkę elektryczną, która nie tylko jest prosta w obsłudze, ale sprawdzi się świetnie na niezbyt wymagających terenach. Jeśli już mamy zamiar zaopatrzyć się w sprzęt, który pomoże nam w trakcie krytycznych sytuacji, takich jak zakopanie się w piasku czy ugrzęźnięcie w głęboki błocie, to warto zainwestować w zaawansowany sprzęt. Niezależnie czy będzie nam potrzebna wyciągarka do lawety, czy standardowa, którą możemy zaczepić i najbliższe drzewo lub inny element infrastruktury, warto wybrać sprzęt, który posłuży nam w wielu sytuacjach.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *