Jak zadbać o wały napędowe?

Wał napędowy to część, która odpowiada za to, że nasz samochód jeździ. W praktyce wygląda to tak, że silnik, który generuje moc, nie jest w stanie, ze względu na umiejscowienie, samemu przenieść jej do kół. Z pomocą mu przychodzi wał napędowy, który przenosi utworzoną siłę napędową do kół, a samochód jedzie. W związku z tym, wały napędowe to jedne z ważniejszych elementów całego układu, które umożliwiają poruszanie się pojazdem. Więc jak zadbać o wał napędowy, aby służył nam wiecznie? Kiedy wały napędowe nadają się do wymiany lub regeneracji?

Regularna regeneracja

Regeneracja wału napędowego pozwoli na zachowanie oryginalnej, fabrycznej części. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze niż naprawy w momencie, kiedy usłyszymy stukanie lub zaobserwujemy spadek mocy naszego samochodu. Regeneracja pozwoli na utrzymanie części układu napędowego w świetnej kondycji, a cała czynność przebiega pod okiem wykwalifikowanego zespołu, który lata doświadczenia ma już za sobą.

Przeglądy

Wały napędowe, jak każda inna część, wymagają regularnych przeglądów. Diagnostyka pozwoli na wykrycie wszystkich uszkodzeń i niedogodności związanych z ich użytkowaniem. Warto wały napędowe sprawdzać wcześniej, a nie w momencie, kiedy usłyszymy stukanie lub poczujemy dziwne, nagłe szarpnięcia w aucie. Sugerując się objawami, może już być za późno na jakiekolwiek przeglądy oraz szukanie rozwiązania. W takiej sytuacji jedynym możliwym scenariuszem będzie wymiana całej części na nową. Ze względu na wiele czynników wpływających na stan naszego pojazdu, warto udać się na przegląd częściej niż co dwa lata.

Smarowanie wałów napędowych

Wały napędowego wymagają również regularnego smarowania na całej powierzchni. Specjalistyczne preparaty dostępne w Takiewaly umożliwiają prawidłową konserwację oraz prawidłowe działanie wszystkich części układu. Pominięcie tego etapu w całym procesie konserwacji oraz naprawy pojazdu może doprowadzić do trwałych i ciężkich do usunięcia uszkodzeń. Szczególnie ważne jest to w przypadku pojazdów z większymi przebiegami, które przemierzają dziennie ponad kilkaset kilometrów.

Wyważanie wałów napędowych

Wyważenie wału napędowego jest szczególnie ważne w jego prawidłowej pracy. Jeśli wyczujesz jakiekolwiek nienaturalne drgania, głośną pracę wału lub zauważysz, że jakiekolwiek elementy w jego pobliżu są uszkodzone, niezwłocznie udaj się na regenerację lub naprawę wału napędowego. Nie zwlekaj z wymianą. Brak jakiejkolwiek reakcji z Twojej strony może prowadzić do większych uszkodzeń, które będą wiązały się z większymi kosztami naprawy.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *