Jak zadbać o wyciągarkę samochodową?

Wyciągarka samochodowa jest urządzeniem, które może przydać się każdemu kierowcy. Dzięki wyciągarce możesz wydostać się z wielu tarapatów na własną rękę. Jednak wyciągarkę samochodową docenią szczególnie miłośnicy off-roadu. Jeżeli chcesz zadbać o swoją wyciągarkę, aby nigdy nie zawiodła Cię w kluczowym momencie rajdu, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Brak regularnego czyszczenia czy przeglądu wpłynie negatywnie na żywotność wyciągarki i jej pracę. Jak zatem dbać o wyciągarkę, aby służyła nam bez zarzutu przez wiele lat?

Przechowywanie wyciągarki samochodowej

Zastanawiasz się jak przechowywać wyciągarkę w czasie, gdy nie jest Ci potrzebna? Wyciągarki samochodowe podczas dłuższej przerwy w użytkowaniu, powinny być odpowiednio zabezpieczone, szczególnie przed wilgocią. Jak zrobić to w łatwy i szybki sposób? Wystarczy, że zapakujesz urządzenie w specjalny pokrowiec. Najlepiej przechowywać w suchym miejscu, nie powinno się trzymać urządzenia na zewnątrz. Jeżeli wyciągarka jest na stałe przymocowana do samochodu, ale tymczasowo nie chcesz jej używać, najbezpieczniej będzie ją zdemontować i umieścić w bezpiecznym miejscu.

Konserwacja wyciągarki samochodowej

Jeżeli regularnie korzystasz z wyciągarki i jest ona Twoim niezastąpionym towarzyszem w czasie off-roadu, należy zadbać o jej systematyczną konserwację. O czym warto pamiętać? Należy regularnie dokonywać okresowego przeglądu, dbać i odpowiednio reagować w przypadku korozji i systematycznie sprawdzać, czy w urządzeniu nie osadza się woda.

Oczywiście każda wyciągarka samochodowa oprócz elementów zewnętrznych wyposażona jest przede wszystkim w silnik, o który również należy zadbać. Niezależnie od typu wyciągarki, należy regularnie sprawdzać jej stan silnika, aby w porę zareagować jeśli pojawią się jakieś problemy.

Zakupiona wyciągarka samochodowa jest przygotowana do użytku. Jednak po pewnym czasie należy przesmarować jej przekładnie. Okresowo powinno się również dbać o czystość elementów urządzenia, należy je rozebrać, wyczyścić, wymienić elementy, które się zużyły oraz smar. Tak samo trzeba również dbać o linę i do jej pielęgnacji używać oleju penetrującego. Regularnie należy również kontrolować zużyte elementy hamulca oraz styki elektryczne oraz również smarować je i wyrzucać te zużyte.

Nawet jeżeli urządzenie nie było przez nas używane przez dłuższy czas, to przynajmniej raz na miesiąc powinno się kilkukrotnie rozwinąć i zwinąć linę przy pomocy silnika. Dzięki temu zachowa ona swoje parametry i będzie działać nam bez zarzutu.

Wyciągarka samochodowa to urządzenie, które może przydać Ci się w wielu sytuacjach na drodze. Szczególnie doceniają ją miłośnicy off-roadu, którzy nie wyobrażają sobie rajdu bez tego urządzenia. Wyciągarka samochodowa wyciągnie Cię z piachu, błota czy podobnych problemów na drodze.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *