Zmiana opon zimowych na letnie – kiedy ją wykonać?

Przynajmniej dwa razy w roku – jesienią oraz wiosną – kierowcy powinni wymienić opony w swoich pojazdach na takie, które są przystosowane do warunków charakterystycznych dla danego sezonu. Jednak wielu z nich ma spory kłopot z określeniem dogodnego terminu na wykonanie tej czynności. Jeśli Tobie również towarzyszą jakieś wątpliwości w tej kwestii, zapoznaj się z poniższymi poradami!

Opony zimowe, a letnie – jakie są podstawowe różnice?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie są różnice między oponami zimowymi a letnimi? Niektóre z nich można zauważyć nawet gołym okiem – dotyczą one konstrukcji opon. Doświadczeni kierowcy nie mają więc żadnego problemu ze wskazaniem najważniejszych rozbieżności. Są to przede wszystkim:

  • materiał, z jakiego się je tworzy,
  • głębokość oraz kształt bieżnika,
  • oznaczenia typu „śnieżynka” lub „M+S”,
  • dostosowanie do odmiennych warunków atmosferycznych.

Wymiana opon na letnie – sprawdź najlepszy termin!

Specjaliści doradzają, że jazda na oponach zimowych przez cały rok nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Dlatego, gdy przez kilka kolejnych dni średnia dobowa temperatura będzie wyższa niż 7 stopni Celsjusza, konieczna jest zamiana opon zimowych na opony letnie. Tarnów, Bochnia, Brzesko, czy Wieliczka to lokalizacje, w których każdy kierowca może znaleźć fachowców zajmujących się profesjonalną wymianą opon. Dzięki oferowanej przez nich kompleksowej obsłudze możliwy będzie szybki powrót do bezpiecznej jazdy po dowolnych trasach.

Wymiana opon na letnie – jak o niej nie zapomnieć?

Wielu zapominalskich kierowców stosuje różne triki, które podpowiadają im kiedy wymienić opony na letnie. Jedną z takich wskazówek może być zmiana czasu z zimowego na letni. Ma ona miejsce w ostatnią niedzielę marca. Wydarzenie to może więc stanowić swego rodzaju przypomnienie, ponieważ największy ruch w serwisach wymiany opon zauważalny jest właśnie na przełomie marca oraz kwietnia.

Zmiana opon zimowych na letnie – podsumowanie

Dzięki powyższym informacjom możesz przekonać się, że określenie konkretnej daty wymiany opon zimowych na letnie nie jest wcale takie proste. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych panujących w danym roku. Doskonale jednak wiemy, że pogoda, szczególnie na przełomie zimy i wiosny, potrafi być zmienna. Należy więc śledzić prognozy i cierpliwie czekać aż aura się ustabilizuje. Wtedy sezonowa wymiana opon rzeczywiście będzie miała swoje uzasadnienie. Potem pozostanie już tylko czerpanie radości z letnich podróży i korzystanie ze słońca oraz wysokich temperatur.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *