Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe?

Kierowców można podzielić na dwie kategorie – takich, którzy wiedzą, kiedy należy wykonać sezonową wymianę opon oraz na tych, którzy co roku mają z tym kłopot. Do której grupy Ty należysz? Jeśli określenie dogodnego terminu wymiany opon z letnich na zimowe sprawia Ci trudność, zapoznaj się z poniższymi informacjami, a wszelkie wątpliwości znikną raz na zawsze.

Jaka pora jest najlepsza na wymianę opon?

Konkretny moment sezonowej wymiany opon jest uzależniony od warunków atmosferycznych. Jeśli przez kilka kolejnych dni średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza, to najwyższy czas, aby zmienić opony letnie na zimowe. Jednoznaczne określenie precyzyjnej daty jest więc niemożliwe, najczęściej ma to jednak miejsce na przełomie października i listopada. Dlatego każdego roku w tym okresie należy obserwować zmiany zachodzące w pogodzie i dostosowywać do nich swoje działania.

Wymiana opon – dlaczego warto?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że warunki do podróżowania samochodem różnią się od siebie w zależności od pory roku. Latem są one nieco korzystniejsze, z kolei zimą prowadzenie pojazdu wymaga dużo większych umiejętności. Wszystko przez śnieg i oblodzoną nawierzchnię. Koniecznością staję się więc wymiana opon na zimowe. Zalety takiego działania są następujące:

  • zwiększone bezpieczeństwo,
  • lepsza przyczepność,
  • większy komfort jazdy,
  • zmniejszenie ryzyka poślizgu,
  • przystosowanie do ekstremalnych warunków,
  • lepsze panowanie nad pojazdem,
  • większa skuteczność hamowania.

Wymiana opon na zimowe – ile to kosztuje?

Koszt wymiany opon uzależniony jest od kilku czynników. Cena różni się w zależności od miasta, typu posiadanego przez nas pojazdu, rozmiaru kół, rodzaju felg, a także ewentualnych usług dodatkowych, jakie oferuje dany serwis wymiany opon. Jest to więc inwestycja, na którą trzeba przeznaczyć od około 50 do nawet 200 złotych.

Serwis wymiany opon – czym kierować się przy jego wyborze?

Pamiętaj, że jeszcze przed nastaniem przymrozków i pojawieniem się śniegu potrzebna jest wymiana opon. W Tarnowie, Brzesku, czy Krakowie znajdziesz wiele serwisów, które oferują taką usługę. Wybierając konkretny punkt postaw na profesjonalistów gwarantujących: fachową obsługę, indywidualne podejście do klienta, specjalistyczny sprzęt i kompetentne doradztwo.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *