Jaką wyciągarkę wybrać?

Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy off-road, z pewnością nie raz zdarzyło Ci się zaklinować w grząskim błocie lub piasku. Podczas dłuższych tras, często na bezdrożach jesteśmy zdani sami na siebie i nie możemy być zawsze pewni, na jaką przeszkodę trafimy w danym momencie. Nie możemy również liczyć jedynie sami na siebie, dlatego w takim przypadku wyciągarka do samochodu sprawdzi się najlepiej. Jaki jej rodzaj wybrać oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wyciągarki samochodowe – rodzaje

Podczas wyboru wyciągarki samochodowej dobrze jest przyjrzeć się dokładnie wszystkim jej rodzajom, ponieważ znajdziemy kilka na rynku. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom wyciągarek.

  • Wyciągarka elektryczna – napędza silnikiem wyciągarki, pobierającym prąd z akumulatora samochodu.
  • Wyciągarka mechaniczna – montowana na stałe i pobiera moc z napędu samochodowego. Moment obrotowy wyciągarki jest równy momentowi obrotowemu jednostki napędowej auta.
  • Wyciągarka hydrauliczna – korzysta z własnego silnika hydraulicznego lub hydrauliki układu wspomagania kierownicy.

Duży wpływ na wyciągarkę ma zwłaszcza rodzaj zastosowanego napędu. Warto zastanowić się, w jaki sposób będziemy użytkować wyciągarkę oraz jakie będzie jej główne zastosowanie.

Wyciągarka – jaką wybrać?

Gdy już zdecydowaliśmy się na zakup wyciągarki, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii podczas jej wyboru.

Uciąg

To najważniejszy parametr, jaki warto wziąć pod uwagę podczas wyboru wyciągarki. Zbyt mały uciąg nie będzie odpowiedni. Zasada jest bardzo prosta – uciąg powinien wynosić 1,5 raza dopuszczalnej masy całkowitej pojazdy. Umożliwi to łatwe wyciągnięcie auta, które jest mocno obciążone czy zaklinowało się na trasie.

Zastosowanie

Warto dopasować rodzaj wyciągarki do naszych potrzeb, dzięki temu będziemy zadowoleni z zakupu. Wybierzmy wyciągarkę, która będzie nam potrzebna szczególnie do:

  • jazdy off-road – zazwyczaj wybieramy wyciągarki hydrauliczne oraz elektryczne. Charakteryzują się przede wszystkim większą mocą oraz nie nagrzewają się zbyt szybko.
  • rekreacji i turystyki – miłośnicy jazdy off-road, a szczególnie amatorzy nie potrzebują profesjonalnego sprzętu, gdzie wystarczająca będzie jedynie wyciągarka elektryczna.

Moc

Moc wyciągarki powinna być dopasowana do masy pojazdu, czyli podobnie jak w przypadku uciągu. Wyciągarka o mocy około 10 KM jest w stanie uciągnąć pojazd czy maszynę, która waży nawet ponad 4 tony. Zdecydowanie takie wyciągarki samochodowe 4×4 sprawdzą się w terenie.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *