Jakie mamy rodzaje wyciągarek w samochodach terenowych?

Wyciągarki samochodowe to urządzenia o niezwykle rozbudowanym zastosowaniu. Chociaż przeważnie kojarzą się nam z branżą ratowniczą, obecnie stanowią wyposażenie samochodów off-roadowych, a nawet samochodowych. Czy wiesz już wszystko o wyciągarkach samochodowych? Jeżeli nie, koniecznie przeczytaj nasz poniższy artykuł.

Wyciągarki samochodowe – do czego służą?

Wyciągarka ma przede wszystkim za zadanie pomoc w wydostaniu pojazdu, który wpadł w poślizg lub uległ awarii i nie może wyjechać samodzielnie. Przeważnie wyciągamy samochód z piachu, błota czy śniegu na równą i stabilną powierzchnię. Z tego względu wyciągarka jest podstawowym wyposażeniem samochodów ratowniczych, pomocy drogowej, holowników itp. Ale także samochodów przygotowanych do jazdy w ekstremalnych warunkach. Wyciągarka przyda się również wtedy, gdy samochód stoczy się do rowu – bez problemu i bez większego uszkodzenia pojazdu można wtedy wyprowadzić go z powrotem na drogę.

Byłeś kiedyś w sytuacji, w której trzeba było wyciągnąć samochód na stromą skarpę, ponieważ nie było do niej drogi dojazdowej? Pomyśl jak dużą pomocą byłaby wyciągarka. A jeżeli byłeś kiedyś w sytuacji, gdy droga była nieprzejezdna, a nie miałeś jak usunąć przeszkody z drogi, pomyśl jak ułatwiłoby te sytuacje posiadanie wyciągarki.

Wyciągarki samochodowe – rodzaje wyciągarek

W zależności od rodzaju napędu wyciągarki możemy wyróżnić:

  • wyciągarki ręczne,
  • elektryczne,
  • mechaniczne
  • hydrauliczne

Wyciągarki ręczne

Urządzenia pracujące wyłącznie dzięki sile ludzkich rąk, czyli wyciągarki ręczne są bardzo lekkie (ok. 20 kg) i banalnie proste w obsłudze. Ich wadą jest jednak zdecydowanie mała wydajność. Jeżeli rozważasz zakup wyciągarki, polecamy koniecznie wyciągarki – Terenowiec.pl

Wyciągarki elektryczne

Elektryczne wyciągarki są wyposażone w silnik, który jest zasilany za pomocą jednego lub dwóch akumulatorów. Dzięki temu ich praca nie jest uzależniona od sprawności pojazdu, wyciąganego, co jest niewątpliwie dużą zaletą. Wyciągarki elektryczne są bardzo wydajne i również proste w obsłudze. Ich wadą jest jednak to, że są mało odporne na wodę i zabrudzenia. Jeżeli chcesz zakupić sprzęt, który z pewnością Cię nie zawiedzie polecamy wyciągarki elektryczne 12V – Terenowiec.pl.

Wyciągarki mechaniczne

Wyciągarki mechaniczne to urządzenia napędzane siłą samochodu, w związku z tym mają bardzo dużą moc. Ich główną zaletą jest niezawodność oraz odporność na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak woda i zabrudzenia. Niestety są także problematyczne w montażu i bardzo ciężkie. Ich praca jest uzależniona od sprawności silnika samochodu. Jeżeli uległ on uszkodzeniu – wyciągarka także staje się bezużyteczna.

Wyciągarki hydrauliczne

Ostatnią grupą są wyciągarki hydrauliczne, które są napędzane przez specjalną pompę wspomagania układu kierowniczego lub przez dodatkową pompę hydrauliczną. To urządzenie jest całkowicie wodoodporne, bardzo trwałe i niezawodne. Należy mieć na uwadze, że jest także problematyczne w montażu, sporo droższe od urządzeń elektrycznych i o wiele wolniejsze.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *