Wyciągarka samochodowa staje się coraz częściej podstawowym wyposażeniem samochodu osobowego. Kierowcy doceniają w niej to, że nie jeden raz wybawiła ich z opresji podczas niefortunnych zdarzeń na drodze. To niewielkie, ale jakże niezwykle pomocne wyposażenie służy nie tylko jako element designu, który nada drapieżny charakter. Zobaczysz, że stanie się dla ciebie niezbędnym akcesorium. Co warto wiedzieć przed zakupem wyciągarki samochodowej? Jak wybrać niezawodną wyciągarkę, która posłuży przez wiele lat?
Wyciągarka samochodowa – co to takiego?
Na początku zastanówmy się, czym w ogóle jest wyciągarka samochodowa. To niezwykle proste w konstrukcji urządzenie o niewielkich gabarytach. Służy i stanowi pomoc podczas przeprawy się przez trudny teren, pomaga wydostać pojazd, który wpadł do rowu, pomaga wyjechać samochodom na strome zbocza i może także pomóc usunąć kłodę z drogi.
Przeważnie myśląc o wyciągarce samochodowej, pojawia się nam przed oczami obraz górzystego, zaśnieżonego terenu. Jednak wyciągarka jest nie tylko pomocna dla miłośników off-roadu i ratowników. Przydaje się także podczas załadunku powypadkowego auta na lawetę, ale także w sytuacjach, gdy chcemy załadować quady lub motorówkę na przyczepę. Jeżeli posiadasz jedno tego typu środek transportu, polecamy wyciągarki do quada – Terenowiec.pl.
Niewątpliwie w tak kryzysowych sytuacjach wyciągarki sprawdzają się najlepiej. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, jak pomocne potrafią być podczas codziennej jazdy.
Wyobraź sobie, że wpadłeś w poślizg na śliskiej nawierzchni i skończyłeś w rowie lub zakopałeś się w błocie pośniegowym. Czas oczekiwania na pomoc drogową może się bardzo dłużyć. A zwłaszcza jeżeli rozbiłeś się z dala od centrum miasta. Zamiast tego, możesz używając wyciągarki samodzielnie poradzić sobie z tym problemem.
Polecamy także: https://terenowiec.pl/pl/481-wyciagarki-do-lawety.
Na co zwrócić uwagę kupując wyciągarkę?
Przed zakupem wyciągarki samochodowej warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry, których dokładne przeanalizowanie umożliwi Ci wybór odpowiedniej.
W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni maksymalny uciąg wyciągarki. Dobieramy go indywidualnie do masy samochodu, do którego przymocujemy wyciągarkę. Oprócz tego istotne są:
- moc silnika elektrycznego,
- rodzaj wyciągarki,
- okres gwarancji,
- sposób montażu,
- markę.
Jaką wyciągarkę kupić?
Na sklepowych półkach oraz w Internecie dostępne są przeróżne rodzaje wyciągarek. Nie kieruj się jednak wyłącznie opiniami użytkowników i popularnością danego producenta. Kupno wyciągarki powinno być dokonany przy uwzględnieniu jej późniejszego zastosowania oraz wyżej wymienionych parametrów. Zasada jest prosta: ciężar samochodu powinien stanowić połowę nominalnej siły uciągu wyciągarki. Należy jednak wziąć pod uwagę samochód załadowany, ponieważ jego masa ulega wtedy zmianie.