Kamera pracuje niestabilnie – typowe usterki rejestratora jazdy

W przypadku gdy rejestrator jazdy lub kamerka sportowa wykazuje pewne niepokojące usterki czy objawy, warto przed wysłaniem do serwisu sprawdzić, skąd wynika taka awaria. Dzięki temu będziemy mogli w przyszłości unikać takich sytuacji, a także zdecydowanie lepiej korzystać z urządzenia, jakim jest kamera samochodowa. Jakie są zatem typowe usterki rejestratora jazdy? Sprawdź, czytając nasz poniższy artykuł.

Typowe usterki kamery samochodowej

Do typowych awarii związanych z nieprawidłową pracą rejestratora jazdy jest przede wszystkim:

  • zawieszanie się urządzenia,
  • zatrzymanie nagrywania bez uzasadnienia,
  • wolna reakcja na naciskanie przycisków,
  • nagrywanie nieregularnych nagrań,
  • wyłączanie się urządzenia.

Z jakimi usterkami spotkamy się w kamerach samochodowych?

Jeśli tylko zauważymy usterki kamery, warto zaobserwować, z czego może taki stan rzeczy wynikać. Dlatego warto przyjrzeć się poniższym elementom.

Karta pamięci kamery

Często za nieprawidłową pracę urządzenia odpowiada funkcjonowanie karty pamięci, gdzie w pierwszej kolejności powinniśmy sformatować element, jeśli problem nie zniknął po dokładnym przyjrzeniu się karcie pamięci. Gdy problem nadal pozostał, dobrze jest sprawdzić, czy urządzenie działa poprawnie z inną kartą pamięci. Najlepiej jest sprawdzić także innego producenta karty pamięci. Niektóre kamery, znajdujące się na rynku inaczej reagują również na pojemność same karty. Może to realnie wpłynąć na działanie urządzenia. Niekiedy warto też spróbować całkowicie usunąć kartę pamięci z gniazda i wtedy uruchomić kamerę oraz zaobserwować jej zachowanie.

Usterki z zasilaniem urządzenia

Gdy zasilacz nie dostarcza kamerce stabilnego prądu o wymaganym natężeniu, efektem może być choćby to, że urządzenie samo się wyłącza lub restartuje. Dotyczy to zwłaszcza kamer, które posiadają kondensatory zamiast baterii. Aby zweryfikować ten aspekt, w miarę możliwości sprawdzamy zachowanie kamery po podłączeniu do innego zasilacza.

Druga ważna sprawa to wbudowana bateria, która w razie całkowitego rozładowania też może wpływać na działanie rejestratora. Na pewno warto też zwrócić uwagę na kabel zasilający. W szczególności, jeśli zasilamy kamerę poprzez uniwersalny zasilacz USB z kablem USB<->mini-USB.

Ustawienia kamery

Niekiedy warto dokonać jedynie bardzo prostej rzeczy jak wykorzystanie opcji związanej z przywracaniem ustawień fabrycznych. Rejestrator jazdy wówczas  przywróci wszystkie funkcje do stanu podczas zakupu urządzenie. Warto sprawdzić, czy wtedy nadal pojawiają się niektóre z usterek.

Wilgoć i zabrudzenia

To bardzo często jedna z przyczyn nieprawidłowego działania kamery cofania. Dlatego, jeśli na ekranie wyświetlacza kamery samochodowej lub w lusterku mamy problem z obrazem kamery cofania, mimo kilkukrotnego sprawdzenia urządzenia – możliwe, że w miejsce instalacji kamerki wkradła się wilgoć i zabrudzenia, co może być bezpośrednio przyczyną uszkodzeń związanych z rejestratorem jazdy. Warto to sprawdzić.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *