Czy można dostać mandat za brak zimowych opon?

Zbliża się najtrudniejszy okres dla każdego kierowcy ? zima. Wielu z nich decyduję się na zmianę opon, jednak w dalszym ciągu wiele procent kierowców pozostaję nie nieprzekonanych do tego pomysłu. Czy dla tej części użytkowników dróg przewidziany jest mandat karny?

Taryfikator a opony zimowe

Nasza ustawa o prawie ruchu drogowym oraz taryfikatorze mandatów nie reguluję nakładania mandatu za brak opon zimowych w tym okresie. W Polsce można jeździć zimą na letnich oponach. Oczywiście tylko w teorii, bowiem praktyka pokazuje, że dla własnego bezpieczeństwa należy opony wymienić na zimowe, te bowiem lepiej radzą sobie w warunkach ograniczonej przyczepności, a takie właśnie panują
w naszym kraju w sezonie jesienno?zimowym.

Mandat za opony

Tak jak powyżej, kierowca nie otrzyma mandatu za brak opon zimowych, ale za to policja może w ramach swoich uprawnień skontrolować stan techniczny ogumienia naszego pojazdu. I w tym wypadku dla kierowcy jeżdżącego na tzw. ?łysych? oponach może się to zakończyć mandatem nawet do 500 zł, a w ostateczności ? utratą dowodu rejestracyjnego. Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia zabrania bowiem kierowcom wyposażania pojazdów w opony, które miałyby widoczne pęknięcia odsłaniające albo naruszające ich osnowę. Warunków technicznych nie spełniają też opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki – o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm.

Brak opon zimowych, a wypłata ubezpieczenia

Coraz częściej firmy ubezpieczeniowe, zaniżają albo wcale nie zamierzają wypłacać odszkodowań kierowcom, którzy mieli wypadek i nie używali opon zimowych w sezonie jesienno?zimowym. Jest to sprawa sporna ponieważ, w naszym kraju nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych, w związku z czym żaden ubezpieczyciel nie może uchylać się od obowiązku wypłaty odszkodowania z tytułu OC wówczas, gdy spowodujemy wypadek, a nasz pojazd nie miał zmienionych opon na zimowe. Jednakże pamiętajmy, że w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia autocasco (AC) trzeba wziąć pod uwagę, że każdy z ubezpieczycieli może indywidualnie określać zakres likwidacji szkód. W związku z tym, wykupując polisę należy wnikliwie przeanalizować warunki umowy.

Mandat za jazdę bez opon zimowych w przyszłości

Warto dodać, że chociaż kwestia obowiązkowych opon zimowych nie jest uregulowana w polskim prawie ? wkrótce może ulec to zmianie. Od kilku miesięcy Parlamentarny Zespół do spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pracuje bowiem nad zmianami przepisów ? jeśli wszystko pójdzie po myśli posłów, wówczas kierujący pojazdami będą zobligowani do jeżdżenia na zimowych oponach od 1 listopada do 15 marca.

Opony zimowe to nasze bezpieczeństwo. Pomimo nie chęci do ich wymiany, miejmy na uwadze również innych użytkowników ruchu. Jeśli w dalszym ciągu nie chcemy ich wymienić, może warto rozważyć ofertę  firmy – Speedrental ? wypożyczalni samochodów, która oferuje samochody wyposażone w zimowe komplety opon.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *