Opony zimowe w krajach europejskich

W Polsce i jeszcze kilku innych krajach Europy dostosowanie opon do pór roku zasadniczo zależy od decyzji właściciela pojazdu, o tyle w wielu europejskich krajach całe zagadnienie porządkują zapisy kodeksów drogowych.

Niemcy

Znani z zamiłowania do porządku i przepisów Niemcy nie stają przed dylematem: zmieniać, czy nie zmieniać oraz kiedy to robić. Pod groźbą mandatu po niemieckich drogach zimą trzeba się poruszać samochodem przystosowanym do zimowych warunków. Wśród wymagań występują zresztą nie tylko opony. ale także mrozoodporny płyn do spryskiwaczy.

Czechy i Słowacja

U naszych południowych sąsiadów opony zimowe obowiązują na głównych drogach krajowych od 1 listopada do 31 marca w Czechach. Natomiast na Słowacji opony należy wymienić od 15 listopada do 15 marca. Warto o tym pamiętać w szczególności jeśli przejeżdżamy przez te dwa sąsiadujące ze sobą kraję w okresie obowiązku zmian opon.

Austria i Szwajcaria

W Austriackim prawie warunki dyktuję pogoda – jeżeli nie sprzyjają, to auta osobowe należy wyposażyć w zimowe ogumienie nie później niż
1 listopada i poruszać się tak aż do 15 kwietnia.
Inaczej to tego obowiązku podeszli Szwajcarzy. W rejonach górskich sprawy stosowania odpowiednich opon regulują znaki drogowe. Gdzie nie istnieje wprawdzie obowiązek poruszania się na zimówkach, ale kierowca naraża się na słoną karę za utrudnianie ruchu poprzez niedostosowanie wyposażenia auta do warunków na drogach.

Skandynawia

Norwegia, a w szczególności jej północny region często opanowana przez śniegi i mrozy, dlatego kraj wikingów stawia bezwzględne wymagania dla pojazdów cięższych niż 3,5 t. Natomiast właściciele osobówek pozostają zdani na ogólny obowiązek zapewnienia pojazdowi przyczepności do nawierzchni. Czasami nie wystarczają tam same zimówki. Nieodzowne okazują się kolce lub łańcuchy.
W innym skandynawskim państwie – Szwecji – samochody osobowe zbroi się w zimowe koła lub opony na okres od 1 grudnia do 31 marca. Nieco krócej sezon na zimówki trwa w Finlandii – tzn. od 1 grudnia do 1 marca.

Kraje bez obowiązku wymiany opon

Nasz kraj nie jest w mniejszości, jeśli chodzi o obowiązek jazdy na oponach zimowych choć w przypadku Polski jest założenie aby to zmienić i wprowadzić ich obowiązek, tym bardziej gdy coraz częściej dochodzi do sytuacji gdy nieodpowiednie ogumienie powoduje utrudnienia w ruchu dla pozostałych kierowców.
Nasz kodeks drogowy – podobnie jak w Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Belgii, Irlandii – nie zobowiązuje kierowców do stosowania opon zimowych. W tych krajach, możemy swobodnie poruszać się na dowolnym komplecie opon.

Jako kierowcy musimy zdać się na własny rozsądek i rozwagę. Tym bardziej
w krajach gdzie Państwo nie nakłada na nas takiego obowiązku. Jazda na oponach zimowych zwiększa nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeśli nie mamy ochoty wymieniać opon a czeka nas wyjazd w kraję z nałożonym obowiązkiem, warto skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów Speedrental, której flota samochodów jest wyposażona w zimowe komplety opon samochodowych.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *