Opony samochodowe? Co warto wiedzieć

Opony to podstawa bezpieczeństwa jazdy, niezależnie od tego jakim autem dysponujemy, jaki jest jego rocznik i możliwości. Jak mówi popularne powiedzenie ?przezorny zawsze ubezpieczony? i akurat w kwestii wyposażenia samochodu w solidne opony jest to jak najbardziej trafne. Na wiele zdarzeń losowych na drodze nie mamy wprawdzie wpływu, ale sporej ich liczby jesteśmy w stanie uniknąć, inwestując w wysokiej jakości modele ogumienia. O poradę spytaliśmy jedną z wypożyczalni samochodów we Wrocławiu, jak dba o swoją flotę pojazdów
w kontekście ogumienia.

Po co sprawdzać ciśnienie w oponach?

Odpowiedni poziom ciśnienia w oponach daje sposobność przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa. Co więcej, ma to również wpływ na długotrwałość eksploatacji ogumienia a nawet na konkretne zużycie paliwa. I tak zaleca się, aby ciśnienie w oponach było dokładnie takie, jak uwzględnia to w swej instrukcji producent zamontowanych w aucie opon. Optymalnie, aby poziom ciśnienia weryfikować średnio raz na pół miesiąca.

Czy trzeba zmieniać opony?

Niektórzy kierowcy są zdania, że kiedy nie ma siarczystych mrozów, a zima jest stosunkowo łagodna obejdzie się bez wymiany opon z letnich na zimowe. Takie argumenty nie są jednak właściwe. W wymianie ogumienia w zależności od obowiązującego sezonu nie chodzi tylko i wyłącznie o same temperatury, jakie panują na zewnątrz. W okresie zimowym na drogach jest ślisko i mokro. Warunki są dużo gorsze niż gdy trasy są suche w trakcie lata. To sprawia, że przyczepność do podłoża jest mniejsza, kiedy jeździmy autem z oponami letnimi. Ciężej jest wyhamować i zwiększa się ryzyko utraty kontroli nad pojazdem oraz wpadnięcie w poślizg.

Po co kontrolować geometrię pojazdu?

Zaleca się, aby sprawdzać geometrię naszego wozu raz do roku. Jest to istotne z tego względu, że nieuregulowana geometria może skutkować brakiem stabilności i niezapewnieniem samochodom odpowiedniego trzymania się drogi. Co więcej wielokrotnie przekłada się to również na szybkie zużywanie opon, a często także i różne ich zużycie.

Skąd wiedzieć, że trzeba wymienić opony?

O wymianie opon informuje kierowcę wskaźnik zużycia ogumienia, jaki widoczny jest na bieżniku opon. Jeżeli bieżnik jest na granicy zużycia wynoszącej 1,6 mm w rowkach bieżnika to sygnał alarmowy dla zmotoryzowanego, że jak najszybciej trzeba zainwestować w nowe opony. Specjaliści są zdania, że w celach dbałości o pełne bezpieczeństwo a przy okazji także i komfort podróżowania autem, dobrze byłoby wymieniać opony zimowe przy głębokości bieżnika wynoszącej 3 mm, zaś letnie przy głębokości 2 mm.

Kiedy trzeba wyważyć opony?

Standardową i rutynową praktyką każdego zmotoryzowanego powinno być wyważanie opon. Należy to przeprowadzać raz w roku bądź po każdych 15 tysiącach przejechanych kilometrów. Jest to też niezbędne wówczas, gdy dojdzie do wymiany opon bądź gdy niepokoi nas niewłaściwe, zbyt szybkie zużywanie się ogumienia. Sygnałem wskazującym, że opony wymagają wyważenia jest także odczuwanie charakterystycznych drgań na kierownicy bądź desce rozdzielczej.

Opony to nasze bezpieczeństwo na drodze, warto zadbać o każdą kwestie w tym przypadku by poprawić nasze bezpieczeństwo tym bardziej w zbliżających się zimowych trudnych warunkach. Jeżeli interesuje Cię sprzedaż opon Tarnów, koniecznie sprawdź ofertę OMT-serwis!

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *