Sposoby na zamarznięte szyby w samochodzie

Zamarznięte szyby w samochodzie zimą to normalne zjawisko, które wynika z panujących warunków atmosferycznych. Problem ten może dotyczyć także ich wewnętrznej strony. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje. Jakie są najlepsze sposoby na usuwanie lodu i szronu z szyb w aucie. Czy warto kupić elektryczną skrobaczkę?

Dlaczego szyba samochodu zamarza?

Zamarznięte szyby w samochodzie to problem, z którym muszą się mierzyć kierowcy nie tylko w okresie zimowym, ale także jesienią i wiosną w czasie przymrozków. Na ich powierzchni pojawia się wówczas szron i lód.

Szron, czyli opad atmosferyczny w postaci małych kryształków lodu, to po prostu zamarznięta para wodna. Powstaje w wyniku kontaktu wilgotnego powietrza z podłożem o temperaturze poniżej 0°C. Zachodzi wówczas proces resublimacji pary wodnej, czyli gwałtowne jej zamarzanie z pominięciem etapu skraplania.

Pozbycie się szronu z szyb samochodowych jest dość łatwe. Problem pojawia się, gdy mamy do czynienia z lodem, który tworzy grubą warstwę. Do jego powstania może przyczynić się marznący deszcz lub roztopiony śnieg, który zamarznie, gdy temperatura nagle spadnie poniżej 0°C.

Kierowca, zanim wyruszy w podróż, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym i dla własnego bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy, musi odśnieżyć samochód i usunąć szron oraz lód. Jakie są najskuteczniejsze sposoby?

Szukasz sprawdzonego serwisu samochodowego? Polecamy https://omt-serwis.pl/ 

Sposoby na zamarznięte szyby od zewnątrz

Przy usuwaniu lodu i szronu z szyb samochodowych, trzeba pamiętać, by używać przeznaczonych do tego celu akcesoriów i płynów. Przypadkowe przedmioty (np. płyta CD) mogą porysować powierzchnię, co powoduje powstawanie refleksów świetlnych utrudniających jazdę w słoneczne dni.

  • Najlepiej usuwać lód i szron przy pomocy popularnych i powszechnie dostępnych skrobaczek. Dobrym wyborem są te z mosiężną końcówką, ponieważ nie rysują szyb i nie uszkadzają uszczelek.
  • Poza tym na rynku dostępne są różnego rodzaju płyny do zamarzniętych szyb. Odmrażacze w aerozolu ułatwiają usuwanie lodu, ponieważ go rozpuszczają.
  • Domowym sposobem na zamarznięte szyby w aucie jest polanie ich zimowym płynem do spryskiwaczy. Pomoże także włączenie ciepłego nadmuchu w samochodzie.
  • Nowoczesnym rozwiązaniem pozwalającym na szybkie pozbycie się lodu z zamarzniętej szyby jest akumulatorowa skrobacza.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *