Wyciągarka w samochodzie terenowym – jak zamontować?

Wyciągarka jest niezbędnym wyposażeniem każdego profesjonalnego samochodu terenowego. Kiedy kupujemy wyciągarkę, chcemy aby przed weekendowym wyjazdem już pojawiła się w aucie. To możliwe, ale warto pamiętać, że elementy dodatkowe i montaż mogą kosztować więcej niż urządzenie, a operacja trwa co najmniej kilka godzin.

Wyciągarka – jaką wybrać?

Najpopularniejszym i najbardziej powszechnym rodzajem wyciągarek są tak zwane elektryki, w których bęben z liną jest napędzany silnikiem elektrycznym. Uciąg powinien być dobrany adekwatnie do masy terenówki. Warto pamiętać, że na potrzeby turystyczne trzeba ją pomnożyć przez ok. 2,5, czyli w przypadku auta o masie całkowitej 2,5 tony, właściwym wyborem będzie wyciągarka 12 500 lbs. Wyciągarki poniżej 6000 lbs to produkty przeznaczone do pojazdów ATV.

Wyciągarka – jaka cena?

Najtańsze są produkty sprowadzane są z chińskiego rynku, a serwisowane i dystrybuowane przez polskich dostawców. Mniejsze wyciągarki do lżejszych aut można kupić już za około 1000 zł. Najdroższe są produkty amerykańskiej firmy Warn, których ceny dochodzą nawet do 10 000 zł, a także urządzenia specjalistyczne, takie jak wyciągarki dwusilnikowe lub połączone np. ze sprężarką.

Producenci dołączają przeważnie w komplecie stalową linę z hakiem, układ sterowania (pilot przewodowy lub bezprzewodowy), prowadnicę rolkową, odpowiednio długie przewody elektryczne, podstawowe śruby montażowe do przykręcenia wyciągarki do płyty. Jeżeli szukasz dodatkowych akcesoriów, dobrze sprawdzi się kausza do lin – terenowiec.pl.

Wyciągarka – jak zamontować?

Po zakupie wyciągarki, warto jeszcze zgromadzić dodatkowe elementy konieczne do montażu. Znacznie łatwiej wykonać to w starszych, prostych modelach z ramą, ponieważ jest tam sporo miejsca i podłączenie do instalacji elektrycznej nie stanowi kłopotu. Nowe auta stawiają wyzwania:

  • ciasna zabudowa sprawia, że rośnie lista koniecznych przeróbek,
  • samonośne nadwozia nie zawsze pozwalają dobrać odpowiednio solidne miejsce do zamontowania wyciągarki,
  • skomplikowane instalacje elektryczne wykorzystujące multipleksowe wiązki mogą wymagać fachowego podłączenia.

Wyciągarka – fachowy montaż

Prace nie są szczególnie trudne, więc jeżeli macie doświadczenie mechaniczne i trochę sprzętu, nie powinno być w tym względzie kłopotu. Jeśli jednak praktyka ogranicza się do wymiany filtrów, należy skorzystać z usług warsztatu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *