Akcesoria do lin i łańcuchów – rodzaje

Akcesoria do lin i łańcuchów to niezbędny osprzęt, który wchodzi w skład wyposażenia urządzeń, takich jak dźwigi, żurawie, cięgniki czy suwnice. Osiągają niekiedy bardzo małe rozmiary, lecz pełnią niezwykle ważną rolę. Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie wyróżniamy akcesoria do lin, łańcuchów i zawiesi oraz na czym dokładnie polega ich zadanie.

Zawiesia, liny i łańcuchy 

Zanim wymienimy najpopularniejsze akcesoria do łańcuchów, lin i zawiesi, warto powiedzieć co nieco o nich samych:

Zawiesia są to specjalne urządzenia, które stanowią element wyposażenia maszyn dźwigowych. Służą one do zawieszania oraz obwiązywania bądź podtrzymywania podnoszonego ładunku. W zależności od wykorzystania, można wyróżnić zawiesia pasowełańcuchowe lub wężowe. Zawiesie, jak sama nazwa wskazuje, zazwyczaj nie stanowi integralnej części dźwignicy, tylko jest zawieszane na haku zblocza (specjalnego elementu, służącego do zaczepiania ładunku).

Łańcuchy, podobnie jak zawiesia, najczęściej stosowane są do podnoszenia lub ciągnięcia ładunku. Liny dodatkowo znajdują swoje szerokie zastosowanie w żegludze. Wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są do pracy dźwigi, żurawie i suwnice, obecne są zawiesia, łańcuchy i liny a wraz z nimi szereg akcesoriów, niezbędnych do prawidłowego działania tych maszyn.

Akcesoria do lin

Jednym z ważniejszych akcesoriów są zaciski linowe. Często wykorzystuje się zaciski linowe kabłąkowe. Te niewielkie elementy produkowane są najczęściej ze stalowego pręta, pokrywanego ocynkiem, a ich konstrukcja przypomina kształt litery U. Końce zacisków są gwintowane, a dokręcenie nakrętki na gwint powoduje zaostrzenie klip i tworzy połączenie między dwoma linami.

Kolejnym elementem osprzętu, na który warto zwrócić tutaj uwagę jest kausza do lin. Kausza, czyli inaczej chomątko lub sercówka, to kształtka, która jest produkowana z metalu lub tworzyw sztucznych. Swoim kształtem przypomina kroplę i umieszczana jest w uchu, wykonanym na zakończeniu liny. Jej zadanie polega na ochronie liny przed przetarciem lub – jak to mam miejsce w przypadku lin sztywnych – przed zgnieceniem. Na całej swojej długości kausza ma rynienkę, w którą wchodzi lina. Kausza może być wpleciona w linę albo lina może otaczać kauszę i być zaciśnięta.

Szakle to metalowe klamry o kształcie litery U lub Ω. Mogą także tworzyć zamknięty obwód, otwierany przy pomocy śruby lub sprężynowej zapadki. Szakle są wykorzystywane zarówno do łączenia liny z żaglem, jak i do czasowego łączenia łańcuchów.

Akcesoria do łańcuchów i zawiesi

Bardzo ważnymi elementami osprzętu do łańcuchów i zawiesi są haki. Wyróżniamy wiele rodzajów haków. Najpopularniejsze pośród nich są haki karabinkowe, czyli urządzenia służące do zaczepiania, trzymania lub zawieszania ładunków. Występują zazwyczaj w postaci zakrzywionego, metalowego pręta z zabezpieczeniem. Często stosowane są również haki z uchem lub kabłąkiem do zawiesi oraz haki samozatrzaskowe do łańcuchów. Kolejnym elementem, o którym warto wspomnieć jest krętlik ucho-ucho, czyli inaczej rozprężacz. To urządzenie składające się z dwóch uchwytów połączonych ze sobą krótką osią. Zadaniem osi jest umożliwianie im ruchu rotacyjnego względem siebie. Dzięki temu zaś krętlik zapobiega skręcaniu się cięgien, gdyż pozwala im na swobodne obracanie się.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *