3 najczęstsze przyczyny uszkodzenia wału napędowego

Jak już zapewne wiecie wał odpowiedzialny jest za napędzanie i poruszanie się pojazdów, przez co jednocześnie narażony jest na duże obciążenia i liczne uszkodzenia, które mogą wymagać regeneracji bądź całkowitej wymiany części. Przekonaj się, co najgorzej wpływa na stan wałów napędowych w Twoim samochodzie.

Duży przebieg kilometrów

Pierwszą rzeczą jest oczywiście ilość przemierzonych kilometrów, które zwłaszcza w przypadku  zawodowych kierowców naliczają się w błyskawicznym tempie. Pokonywana codziennie trasa staje się już normą, aczkolwiek dla Twojego samochodu jest to spore wyzwanie za każdym razem. Mowa tutaj głównie o wałach napędowych, które podczas dalekodystansowych tras zużywają się i powoli słabnie ich konstrukcja. Jest to także poniekąd związane z rodzaje pojazdu, gdzie mamy do czynienia między innymi z samochodami osobowymi, ciężarowymi i pojazdami szynowymi, które także napędzane są za pomocą wałów.

Przegląd wałów napędowych może być konieczny po kilku albo kilkudziesięciu kilometrach w zależności od warunków w jakich poruszał się dany pojazd, o czym w dalszej części.

Warunki eksploatacji

Następnym ważnym czynnikiem są okoliczności w jakich najczęściej poruszał się Twój samochód. Jak wiadomo niektóre trasy potrafią być dość mocno wyboiste i nierówne, przez pojazd porusza się po nich bardzo niebezpiecznie i niestabilnie. W tym samym czasie podczas przyspieszenia naruszane wszelkie mechanizmy, w tym także układ napędowy. Jego kondycja zostaje mocno naruszona chociażby, gdy samochód wpadnie w dziurę. Wszystko to może powoli prowadzić do rozregulowania wałów napędowych, a tym samym ich uszkodzenia.

Właśnie dlatego zaleca się przeglądy częściej dla pojazdów, które nie poruszają się jedynie w warunkach miejskich, ale również szosowych i terenowych, gdzie powierzchnia może nie być równa. Poza przeglądami dobrze jest zainwestować w regenerację wałów, gdzie jest on jednocześnie wyważany i smarowany specjalnym preparatem, by mógł się płynnie obracać wokół własnej osi.

Zaniedbanie właściciela

Ostatnią rzeczą, która doprowadza wały napędowe do uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia jest właśnie kierowca pojazdu, który bagatelizuje poszczególne oznaki nieprawidłowego funkcjonowania układu napędowego. Pierwszym sygnałem jaki powinien Cię zastanowić jest odczuwalne drganie pojazdu podczas jego przyspieszania, co może sugerować poluzowanie się wału wraz krzyżakami. Wówczas trzeba od razu udać się do sprawdzonego mechanika, który zajmie się kompleksowym przeglądem wału i będzie potrafił stwierdzić przyczyny usterki, a następnie wymienić poszczególne części lub cały wał, o ile sytuacja jest na tyle poważna.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *