Tryb parkingowy w rejestratorach jazdy

Ważną funkcją każdego rejestratora jazdy jest tryb parkingowy. Najgorsza dla właściciela pojazdu, jest kolizja, gdy nie jest przy niej obecny. Sprawcy zazwyczaj odjeżdżają myślać, że unikną ewidentnego poniesienia kosztów. I gdyby nie tryb parkingowy nie poznalibyśmy sprawcy.

Tryb detekcji ruchu

Stosowanie trybu detekcji ruchu w rejestratorach jazdy ma swoje zalety, niemniej trzeba zwrócić uwagę na istotne niuanse związane z zastosowaniem tej funkcji. Ważne jest, by kamera pracująca w trybie detekcji ruchu powinna być stale zasilana z zewnętrznego źródła prądu. Nie ma możliwości, że często przereklamowane baterie wbudowane w rejestrator starczy na zasilenie kamery przez całą noc. Najczęściej, bateria przestaje zasilać urządzenie po kilku godzinach

Wykrywanie ruchu w niemal wszystkich kamerach odbywa się na zasadzie programowej analizy obrazu video w obszarze widzenia obiektywu, co niekiedy bywa zgubne. Przykładowo: jadąc dłuższy czas prostą drogą przez równinę bez drzew czy krzewów na poboczu, obraz z punktu widzenia kamery będzie statyczny i w efekcie nagrywanie zostanie zatrzymane. Do podobnego efektu może dojść np. podczas postoju na czerwonym świetle na skrzyżowaniu czy przed przejazdem kolejowym Do podobnego efektu może dojść np. podczas postoju na czerwonym świetle na skrzyżowaniu, czy przed przejazdem kolejowym. Gdyby w danym momencie doszło do kolizji, kamera tego faktu zwyczajnie nie zarejestruje, ewentualnie wznowi nagrywanie z opóźnieniem, pomijając najważniejszy moment.

Jak to działa?

Podczas jazdy samochodem rejestrator pracuje w klasycznym trybie nagrywania cyklicznego, nieustannie monitorując poruszanie się pojazdu po drodze. Po zatrzymaniu samochodu kamera jeszcze przez parę minut nagrywa wideo w trybie ciągłym, po czym automatycznie przełącza się w tryb detekcji ruchu. Po ponownym wyruszeniu pojazdu z postoju natychmiast wykrywa ten fakt, a kamera znów w sposób automatyczny przełącza się z powrotem do trybu zapisu cyklicznego Innymi słowy, tryb parkingowy w kamerce do samochodu smart cams działa w sposób zupełnie automatyczny i transparentny.

Wielu kierowców ignoruję możliwość monitorowania swojego samochodu podczas postoju. Kolizje w tym czasie są równie realne, jak i podczas jazdy. Wyjątkiem jest to, że podczas zdarzenia na drodze możemy zareagować. Z doświadczenia innych kierowców, można wywnioskować jak, bardzo żałują po kolizji, że nie zdecydowali się na uruchomienie lub zakup kamerki z trybem parkingowym.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *