Jak zasilane są rejestratory jazdy?

Kupując wideo rejestrator, często stajemy przed dylematem, jaki sposób zasilnia wybrać. Na rynku mamy dostępne dwa sposoby. Za pomocą baterii i kondensatora. Wybór jest dość trudny, bo każda powyższa opcja w pewnym sensie zadowala kupującego.

Bateria

„Jak długo trzyma bateria?” to jedno z najczęstszych pytań, zadawanych przez potencjalnych nabywców. Na przykładzie kamer samochodowych smart cams, wyposażone są w litowo – jonowe ogniwa o relatywnie niewielkiej pojemności. Podstawowym zadaniem takiego akumulatora jest chwilowe podtrzymanie zasilania po odłączeniu zasilania zewnętrznego w celu poprawnego zapisania danych na karcie pamięci oraz prawidłowego wyłączenia urządzenia.

Akumulator umożliwia normalne włączenie kamery oraz używanie bez zewnętrznego zasilacza, jednak realnie czas pracy rejestratora wyłącznie na baterii wynosi od kilku- do najdalej kilkunastu minut. Taką kamerą na samej baterii na pewno nie nagra się materiału video o długości około 1 godziny lub umożliwi wyjęcie z samochodu w celu zrobienia dodatkowych zdjęć. Ponadto akumulatory podlegają stopniowemu zużyciu, co dodatkowo ogranicza ich pojemność i sprawność wraz z upływem czasu. Ostatnim istotnym czynnikiem jest wpływ warunków atmosferycznych na sprawność baterii. W czasie wyjątkowo ostrych mrozów pojemność akumulatorów jest znacznie ograniczona, ale także i wysokie temperatury nie służą im najlepiej.

Kondensator

W dużym skrócie kondensator, to elementy służące do magazynowania energii elektrycznej, jednakże w odróżnieniu od typowych akumulatorów, kondensatory rozładowują się bardzo szybko, natychmiast po odpięciu od zasilania Tym samym nie ma praktycznie możliwości uruchomienia urządzenia elektronicznego wyposażonego w kondensatory bez zasilania zewnętrznego. Samochodowe rejestratory jazdy wyposażone w kondensatory zamiast baterii, nie należą w tym aspekcie do wyjątków. Po odłączeniu od zasilania kondensator zapewni podtrzymanie napięcia wystarczające do poprawnego zapisania danych na karcie i wyłączenia kamery, ale bez ponownego podłączenia kabla takiej kamery już nie będzie można uruchomić. Pozornie wydaje się, że kondensator jest mało praktyczny, ale są znacznie trwalsze od baterii, nie podlegają tak szybkiemu zużyciu, nie tracą swojej pojemności z czasem lub pod wpływem warunków atmosferycznych.

Podsumowując, wybór zawsze będzie zależny od oczekiwań użytkownika. Wybierając kondensator, stawiamy na długoletni okres użytkowania, ale bez możliwości korzystania z kamery przy wyłączonym zasilaniu zewnętrznym. Wybierając baterie, musimy wiedzieć, że produkt i jego bateria z czasem będzie słabsza, ale za to będziemy mogli korzystać z urządzenia bez zasilania.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *