Powłoki ceramiczne – co warto o nich wiedzieć?

Każdy posiadacz samochodu chciałby zachować lakier w jak najlepszej jakości. Warto, aby pojazd odznaczał się nie tylko lśniącym kolorem, ale i podwyższoną odpornością na zarysowania. Nie jest to wygórowane marzenie, którego nie da się zrealizować. Oczywiście nadal mamy do czynienia z wyzwaniem, któremu można sprostać jedynie dzięki dużej wiedzy i doświadczeniu. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie pokrycie lakieru specjalną powłoką ceramiczną, której kolejne warstwy wykazują właściwości obronne. Co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu? 

Konserwacja samochodu

Lakier zyskuje głębię, a jego kolor zostaje dodatkowo podkreślony. Samochód będzie także bardziej odporny na szkodliwe działanie korozji i promieniowania UV. Lepiej poradzi sobie z wysokimi temperaturami. Nie można zapominać o tym, że jest to zabieg trwały i skuteczny.

Mogłoby się wydawać, że mówimy o ochronie, która przydaje się jedynie nowym samochodom, okazuje się jednak, że z powodzeniem mogą korzystać z niej również pojazdy używane. Proces nakładania powłok ochronnych ma jednak złożony charakter, jeszcze przed przystąpieniem do czynności zabezpieczających należy więc przygotować na nie pojazd. Pierwszym krokiem jest tu mycie nadwozia, konieczne jest przy tym podkreślenie, że mówimy o zabiegu, który powinien zostać wykonany ze szczególną starannością.

Czym jest i do czego służy powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna na karoserię to związek chemiczny, który po nałożeniu na odpowiednio przygotowany lakier zabezpiecza go. Jak to możliwe? Taka powłoka wykonana jest w nanotechnologii. Gdy zostaje położona na nadwozie samochodu, tworzy na nim twardą powłokę, która chroni lakier przed uszkodzeniami.

Aby zrozumieć jak działa powłoka ceramiczna warto wiedzieć, jak wygląda lakier samochodowy. Gdyby spojrzeć na niego w dużym powiększeniu, to ujrzelibyśmy charakterystyczne pory. W momencie nałożenia ceramicznej powłoki, owe pory zyskują swego rodzaju powłokę ochronną, w pewien sposób przypominającą skorupę. Taki dodatkowy pancerz ma grubość 2-3 mikronów, dzięki czemu tworzy ochronę na lakierze. Takie ceramiczne zabezpieczenie lakieru chroni go przed naturalnym starzeniem się. A oprócz tego, karoseria auta zyskuje dodatkową ochronę przed:

  • zarysowaniami
  • zabrudzeniami
  • promieniowaniem UV
  • fizycznymi uszkodzeniami

Jak długo utrzymuje się powłoka?

Na ile wystarczy ceramiczne zabezpieczenie lakieru? Wszystko zależy od zastosowanych środków. Przykładowo, popularny Ceramic Pro Light wystarczy na 24 miesiące od momentu nałożenia. Przez ten czas, karoseria samochodu chroniona jest przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg. Powłoka zabezpiecza również przed powstawaniem zarysowań, jakie stworzyć mogłyby nawet drobinki kurzu czy pyłu, osiadające na karoserii pojazdu. Warto przy tym wspomnieć, że takie powłoki chronią lakier również przed zabrudzeniami wszelkiego rodzaju. Zapraszamy do przetestowania powyższego rozwiązania, poprzez zdecydowanie się na auto detailing Car Shine.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *