Co powinno się znaleźć w samochodzie terenowym?

Samochody terenowe są przeznaczone do tego, aby umożliwić kierowcy dotarcie w miejsca, które wydawałyby się nieosiągalne dla większości pojazdów mechanicznych. Największą pasją, która łączy wielu posiadaczy aut terenowych, jest słynny off-road. Bagna, piaskowe wydmy, wystające skały; wszystko stanowi jedynie skromną zapowiedź tego, co możemy znaleźć na trasach off-road. Aby wyruszyć w taką podróż, należy odpowiednio wyposażyć swój samochód. Jakie akcesoria przydadzą się w samochodzie terenowym?

Opony terenowe

Posiadanie odpowiednich opon jest raczej uniwersalnym wymogiem, który dotyczy również aut terenowych. Polska ma niesprecyzowane przepisy dotyczące opon samochodowych, co jest często źródłem licznych wątpliwości. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że każdy pojazd powinien mieć opony zachowane w dobrym stanie technicznym, który umożliwi ich bezpieczną eksploatację. Opony terenowe to jednak całkiem inna kwestia. Kierowca nie ma prawnego obowiązku wymiany opon, ale standardowe opony do samochodów terenowych nie sprostają utrudnieniom na trasie off-road. Opony terenowe wysokiej jakości będą odpowiednim zabezpieczeniem, które pozwoli nam pokonać nawet najbardziej wymagającą trasę.

Wyciągarka

Umiejętności kierowcy mogą okazać się niewystarczające do tego, aby bezpiecznie ukończyć rajd. Opony terenowe nie zawsze poradzą sobie z przeszkodami, przez co samochód może utknąć w błotnistym terenie, a wówczas wyciągnięcie pojazdu będzie możliwe wyłącznie dzięki wyciągarce elektrycznej. Rola tego urządzenia jest wręcz nieoceniona, przez co wyciągarka ręczna to jedno z najważniejszych akcesoriów off-road. Jeśli zamierzamy zorganizować poważną wyprawę w trudnym terenie, przynajmniej jeden pojazd biorący udział w rajdzie musi mieć sprawną wyciągarkę elektryczną. Wyciągarka elektryczna może być wyposażona w linkę wykonaną z metalu lub materiałów syntetycznych. Przyda się również lina wyposażona w kausza do lin stalowych. Metal ma znacznie większą wytrzymałość, ale tworzywo syntetyczne jest znacznie praktyczniejsze w trakcie eksploatacji urządzenia. Wyciągarka elektryczna to poważny zakup, ponieważ urządzenie zazwyczaj kosztuje ponad dwa tysiące złotych.

Osłonka silnika

Prawidłowo działający silnik jest absolutną podstawą każdego rajdu off-road. Silnik generuje moc niezbędną do tego, aby samochody terenowe mogły pokonać wszystkie napotkane przeszkody. Uszkodzenie silnika to nie tylko koniec rajdu, lecz także utrata sporej sumy pieniędzy, którą będziemy musieli przeznaczyć na koszt naprawy. Dlatego warto zawczasu wyposażyć pojazd w osłonę silnika. Osłona jest najczęściej wykonywana z grubych blach stalowych lub aluminium, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo silnika w czasie rajdu. Nowoczesne osłony zabezpieczające są często dopasowane do najpopularniejszych modeli samochodów, dzięki czemu ich montaż odbywa się przy wykorzystaniu fabrycznych elementów.

Źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *