Automatyczna czy manualna skrzynia biegów – co dla początkującego kierowcy?

W Polsce popularność automatycznej skrzyni biegów, od kilkunastu lat systematycznie wzrasta. Mimo że większość kierowców nadal wybiera samochody ze skrzynią manualną, to automaty stają się ich znaczącą konkurencją.

Na rynku pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych, a one wyposażone są w automatyczną skrzynię biegów. Dlatego trend dotyczący wzrostu zainteresowania automatyczną skrzynią biegów utrzyma się, a w kolejnych latach znacząco wzrośnie.

Podczas kursu i egzaminu na prawo jazdy kursant może zadecydować o tym, z jakiej skrzyni biegów będzie korzystał podczas jazd i egzaminu. Ma to jednak jeden haczyk – zdając prawo jazdy samochodem ze skrzynią manualną, można prowadzić później każdy rodzaj samochodu, automat do tego nie upoważnia.

Zarówno automatyczna, jak i manualna skrzynia biegów ma swoje wady i zalety. Zanim zdecydujesz się na kupno samochodu, warto byś sprawdził, która z nich jest dla Ciebie bardziej odpowiednia. Młody kierowca nie zdążył się jeszcze przyzwyczaić do konkretnej skrzyni biegów, dlatego dla niego wybór ten będzie łatwiejszy. Na jego ocenę nie wpłynie duże doświadczenie i rutyna, którą może kierować się ktoś, kto jeździ samochodem od wielu lat.

Słabe i mocne strony manualnej i automatycznej skrzyni biegów

Automat będzie odpowiedni dla osoby, która ma pewne problemy z koncentracją. Dużo łatwiej skupić się na drodze, znakach i innych uczestnikach ruchu wtedy, gdy myśli nie absorbuje częste zmienianie biegów. Automatyczna skrzynia biegów będzie również odpowiednia dla osób, które rzadko jeżdżą samochodem.

Automatyczna skrzynia biegów zapewnia płynność jazdy. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne podczas jazdy po mieście i przy przedzieraniu się przez korki. Kierowcom zdarza się błędnie przerzucić biegi, nie wciskając do końca sprzęgła, co może uszkodzić skrzynię. Minusem automatu jest jego cena i słabsze osiąganie prędkości. Niektóre jej naprawy mogą być bardziej pracochłonne, np. wymiana oleju w skrzyni automatycznej – OMT Tarnów.

Manualna skrzynia biegów jest świetna dla doświadczonych kierowców, takich, którzy nie muszą już tak mocno skupiać się na sprawnej obsłudze auta. Manual zapewnia bardziej dynamiczną jazdę, jest bardziej wytrzymały i znacznie tańszy od automatu. Tempo zmiany biegów jest niższe w manualnej skrzyni biegów i może zostać ona uszkodzona przez złe wrzucanie biegów.

Pośród wielu dostępnych samochodów, tych z automatyczną skrzynią biegów jest mniej, ale wybór ten zwiększa się z dnia na dzień. Taka opcja jest świetnym wyborem dla mało doświadczonego, młodego kierowcy. Warto jednak przed kupnem samochodu zapoznać się dokładnie z każdą dostępną możliwością.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *