Dlaczego warto regularnie wymieniać olej w samochodzie?

Wymiana oleju jest bardzo ważna dla naszego samochodu. Dowiedz się, dlaczego jest to tak istotne. Przeczytaj, w jakiej sytuacji należy tylko dolać olej, a kiedy należy go wymienić.

Dlaczego wymiana i kontrola stanu oleju jest ważna?

Jest to istotna kwestia, ponieważ jako właściciele samochodów pragniemy, aby nasze auto działało sprawnie, chcemy również ochronić silnik przed awarią. Niekontrolowanie stanu oleju w naszym pojeździe może mieć dla nas przykre konsekwencje.

Jak skontrolować stan oleju w samochodzie?

Do tej czynności służy bagnet (inaczej zwany wskaźnikiem prętowym), wyciągamy go, przecieramy kawałkiem materiału, a następnie wkładamy z powrotem. Olej silnikowy musi być na bagnecie pomiędzy minimum a maksimum. Pamiętaj, że stan oleju sprawdza się przy zimnym silniku (po zakończonej jeździe odczekaj godzinę, gdy olej spłynie do miski olejowej). Jeżeli widzisz po sprawdzeniu, że oleju jest za mało, należy go dolać, pamiętając, że musi to być ten sam rodzaj oleju. Pamiętaj, że równie ważne jest, aby nie dolewać oleju, gdy silnik jest gorący.

Kiedy sprawdzać stan oleju?

Stan oleju warto sprawdzić, jeżeli wybieramy się w dłuższą podróż. Najlepiej kontrolować go, co parę tygodni, biorąc również pod uwagę przejechane kilometry.

Co ile należy wymieniać olej?

Należy zastosować się do zaleceń producenta samochodu, który informuje, co ile tysięcy kilometrów należy wymienić olej. Zależy to również od eksploatacji twojego samochodu, a także sposobu jazdy.

Kiedy należy wymienić olej?

Olej należy wymieniać regularnie według zaleceń producenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ oddziałuje na sprawność silnika. Olej powinno się wymieniać średnio raz, czy dwa razy do roku.

Czy wymieniać samodzielnie olej w samochodzie?

Jeżeli nie masz warunków do wymiany oleju, czy nie wiesz jak to zrobić, możesz zlecić wymianę mechanikowi. Cena usługi będzie zależna od ceny oleju, filtra oraz ustalonego cennika.

Jeżeli wymieniasz olej samodzielnie, pamiętaj, że stary olej trzeba zanieść do zakładu utylizacyjnego. Wylewanie go w przypadkowym miejscu szkodzi naszemu środowisku i jest niezgodne z prawem, ponieważ jest on odpadem niebezpiecznym.

Nie lekceważ wymiany i kontroli oleju!

Pamiętaj, że powinien on być sprawdzany i wymieniany regularnie, aby twój silnik działaj sprawnie. Pamiętaj, że nieprawidłowa wymiana oleju, może przysporzyć ci później problemów. Jeżeli nie jesteś pewien, lepiej powierzyć to zadanie mechanikowi. Zobacz, wymiana oleju w Tarnowie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *