Kocie oczka drogowe – czym są i jakie mają znaczenie?

Sposobów na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach jest wiele. Warto wykorzystywać je łącznie i dzięki temu poprawiać ich skuteczność w praktyce. Jednym ze stosowanych rozwiązań są tak zwane kocie oczka drogowe. Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na ich temat!

Kocie oczka drogowe – co to takiego?

Kocie oczka drogowe są to punktowe elementy świetlne (odblaskowe lub mrugające) o konkretnej barwie, które umieszcza się na krawędzi jezdni (po lewej lub prawej stronie), aby przyciągały uwagę kierowców i informowały o ewentualnym zagrożeniu. Ich rolą jest ponadto ostrzeganie i prowadzenie po właściwej trasie. Stosuje się je do oznaczania najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach, w których najczęściej zdarzają się wypadku, istnieje słabe oświetlenie lub nietrudno o utratę kontroli nad pojazdem. W związku z tym można je spotkać chociażby na ostrych zakrętach, przy progach zwalniających albo w pobliżu przejść dla pieszych.

Kocie oczka drogowe charakteryzują się dużą skutecznością oraz wytrzymałością. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz nacisk, ponadto wyróżniają się świetną przyczepnością do różnych nawierzchni – asfaltu, kostki brukowej lub betonu.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje oczek drogowych?

Należy wiedzieć, że kocie oczka drogowe niejedno mają imię. Łączy je oczywiście analogiczna wielkość, jednak dzieli chociażby materiał, z którego są one wykonywane. Dostępne są między innym kocie oczka: odblaskowe i szklane, solarne i aluminiowe, solarne w puszcze z diodami LED oraz solarne – poliwęglanowe. Trzeba podkreślić, że modele solarne stanowią ekologiczną opcję, ponieważ są niezależne w kwestii zasilania.

Kocie oczka drogowe – podsumowanie

Kocie oczka drogowe na pierwszy rzut oka wyglądają dość niepozornie. Jednak trzeba liczyć się z tym, że te urządzenia o niewielkich rozmiarach odgrywają bardzo ważną rolę. Ich wpływ na wzrost bezpieczeństwa na drogach jest ogromny. Dlatego istotne jest, aby kierowcy doceniali ich znaczenie.

Czy dotychczas kocie oczka były elementem, który zwracał Twoją uwagę na jezdniach? A może dotąd nawet nie zdawałeś sobie sprawy z ich istnienia, ponieważ skupiałeś się jedynie na pionowych i poziomych znakach drogowych, które są zdecydowanie bardziej charakterystyczne. Od teraz Twoja wiedza na temat kocich oczek znacznie się powiększyła, a więc pamiętaj, że istnieje wiele skutecznych rozwiązań, które dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *