Do czego można wykorzystać wyciągarkę samochodową?

Wyciągarki samochodowe służą przede wszystkim do odratowywania samochodu, który zakopał się w błocie lub wpadł do rowu. A przynajmniej tak się nam wydaje. Jednak okazuje się, że zastosowań wyciągarek samochodowych jest o wiele więcej. Między innymi dlatego zyskują popularność nie tylko wśród miłośników off-road, ale także bardziej „przyziemnych” kierowców. Do czego może jeszcze przydać się nam ten rodzaj urządzenia?

Rodzaje wyciągarek do samochodów

Zanim przejdziemy do scharakteryzowania przeznaczenia wyciągarek samochodowych, warto najpierw wymienić, jakie mamy rodzaje tego urządzenia.

Produkuje się cztery rodzaje wyciągarek:

  • ręczne,
  • elektryczne,
  • mechaniczne,
  • hydrauliczne.

Różnią się od siebie parametrami, ciężarem oraz ceną.

Najtańsze i jednocześnie najłatwiejsze w obsłudze są wyciągarki ręczne. Chociaż mają małą moc, to znakomicie radzą sobie w różnych warunkach. Urządzenia mechaniczne mają dużą moc, ponieważ korzystają z silnika samochodu. Wyciągarki hydrauliczne są wyposażone w pompę hydrauliczną lub wykorzystują do pracy pompę wspomagania układu kierowniczego pojazdu. Wyciągarki samochodowe elektryczne natomiast, napędzane są własnym silnikiem, który zasilany jest przez jeden lub dwa akumulatory. Dzięki temu spełnią swoje zadanie nawet wtedy, gdy samochodu nie można uruchomić.

Do czego można wykorzystać wyciągarkę?

Głównym zadaniem wyciągarki jest wyciąganie pojazdów, które stoczyły się z drogi lub gdzieś ugrzęzły. Używamy wówczas wyciągarki, aby przywrócić pojazd na równą i stabilną powierzchnię. Dzięki temu, będzie można sprawnie i bez konieczności wzywania specjalistów, kontynuować podróż. Dlatego też urządzenia te stanowią główne wyposażenie służb ratowniczych, holowników i pomocy drogowej.

Miłośnicy jazdy off-road używają wyciągarek do wyciągania swoich samochodów terenowych, gdy te ugrzęzną w błocie, piachu, czy śniegu lub stoczą się do rowu. Często także używają ich do wciągania swoich pojazdów na wysoką skarpę, aby kontynuować nawet najbardziej ekstremalną podróż.

Z wyciągarek często korzystają także wędkarze i żeglarze. Używają tych urządzeń podczas wodowania łodzi i wyciągania jej na brzeg. Coraz częściej wyciągarki zaprzęgane są do nietypowych zadań, jak np. usuwanie ciężkiego drzewa, które zwaliło się na drogę podczas burzy i uniemożliwia przejazd. Również świetnie sprawdzają się podczas porządkowania terenu. Za ich pomocą można przeprowadzić zabieg karczowania pola z korzeni i gałęzi, czy pozbyć się dużych kamieni z drogi.

Oprócz tego, wyciągarki samochodowe pomagają przy asekuracji pojazdu podczas przeprawy przez wezbrane potoki, a nawet do napędzania bloczka na budowie.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *