Wyciągarki samochodowe – jakie parametry są ważne?

Wyciągarki samochodowe służą nie tylko do ratowania samochodów, kiedy zaklinują się np. w rowie lub zakopią w błocie, ale również do wielu innych celów. Z tego powodu znajdują coraz więcej fanów, nie tylko wśród miłośników off-road. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu wyciągarki i jakie parametry są kluczowe przy podejmowaniu decyzji.

Jak działa wyciągarka?

Zastanawiasz się jak działają wyciągarki do samochodów? Obracający się duży, cylindryczny bęben nawija linę, do której doczepia się wyciągany na górę pojazd. Bęben ten może być poruszany za pomocą siły mięśni, jak ma to miejsce w wyciągarkach ręcznych lub silnika. Lina musi być bardzo mocna, aby nie zaskoczyła nas podczas wciągania samochodu i np. nie pękła. Dodatkowym zabezpieczeniem urządzenia jest silny hamulec, który załącza się automatycznie, w momencie zatrzymania bębna. Nowoczesne wyciągarki wyposażone są w przekładnie planetarne, które znacznie usprawniają moment wyciągania.

W wyciągarkach samochodowych stosuje się dwa rodzaje lin:

  • syntetyczne, które nawija się na specjalnych ślizgach
  • stalowe, które są nawijane na rolkach.

Parametry techniczne wyciągarki

Aby urządzenie było skuteczne, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na siłę, z jaką może ono „udźwignąć” pojazd. Ten parametr nazywany jest fachowo – uciągiem. Wartość uciągu powinna być około 1,5 razy większa od całkowitej masy wyciąganego pojazdu.

Drugim, równie ważnym parametrem wyciągarki samochodowej jest jej moc. Decyduje ona o wydajności urządzenia.

Pozostałe parametry, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego sprzętu, to:

  • ciężar wyciągarki,
  • zużycie prądu
  • długość i rodzaj liny

Liny stalowe są odporne na przetarcia i niezwykle trwałe, ale znacznie zwiększają ciężar urządzenia. Powodują też szybsze zużycie bębna. Liny syntetyczne są bardzo lekkie, jednak szybciej ulegają zniszczeniu.

Zanim dokonamy zakupu, należy dobrze się zastanowić, do czego przede wszystkim wyciągarka będzie używana. Jeśli np. jej głównym zadaniem ma być wodowanie łodzi i wyciąganie jej na brzeg, lina musi być odpowiednio długa. Jeśli posiadamy duży, ciężki pojazd wykorzystywany do jazdy terenowej, musimy kupić urządzenie o większej mocy i odpowiednim uciągu. Jeśli nasz samochód jest mały i lekki, można z powodzeniem kupić wyciągarkę elektryczną, o mniejszej mocy. Z pewnością będzie skuteczna, a ponadto pozwoli to zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Należy również wziąć pod uwagę łatwość montażu urządzenia i jego ciężar, szczególnie jeśli podróżujemy w samotności.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *