Masz zamiar w najbliższej przyszłości zaopatrzyć się w kamerę samochodową i nie chcesz wydać pieniędzy na marne? Zapewne szukasz dobrego wideorejestratora, ale w odpowiednim przedziale cenowym. Pojawia się zatem pytanie – który z nich faktycznie okaże się strzałem w dziesiątkę, a które modele powinieneś od razu odrzucić. Sprawdź poniżej, najważniejsze elementy, których nie może zabraknąć w Twojej kamerce!
Kamera samochodowa – dlaczego tak ważna jest jej jakość?
Pierwszą cechą, na którą powinieneś zwrócić uwagę są parametry związane z jakością nagrywanego obrazu. Jak wiadomo, wideorejestrator samochodowy może okazać się nieocenionym narzędziem do monitorowania sytuacji, które mają miejsce podczas jazdy autem, jak i podczas naszej nieobecności. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z wielu niebezpieczeństw, które mogą wydarzyć się na drodze, dlatego posiadanie kamerki może mieć ogromne znaczenie, chociażby przy konieczności przedstawienia dowodów.
Jednak taki wideorejestrator nie miałby żadnego znaczenia, gdyby nie jakość nagrywanego filmu, z którego będziemy w stanie wyciągnąć najważniejsze informacje jak m.in.:
- osobę odpowiedzialną za zaistniały wypadek czy stłuczkę;
- numery tablic rejestracyjnych osób związanych ze zdarzeniem;
- przebieg czasowy całego zajścia.
Wideorejestratory – rozdzielczość ekranu
Zaczniemy od najbardziej podstawowego kryterium, które w dużej mierze odpowiada za szczegółowość transmitowanego obrazu i jego wyrazistość. Rozdzielczość kamer produkowanych przez współczesnych producentów jest obecnie na dość wysokim poziomie, ponieważ coraz częściej możemy spotkać się z kamerami o jakości nagrywania HD lub Full HD, a ich ceny wcale nie powalają na kolana.
Jest to bardzo dobry znak dla wszystkich kierowców, ponieważ wideorejestratory samochodowe stają się coraz popularniejsze, a co za tym idzie również ich ceny powoli spadają, dzięki czemu możesz zaopatrzyć się w naprawdę dobrej jakości kamerę już w okolicach 100-150 zł.
Przyjmuje się, że minimalna rozdzielczość nagrywania powinna wynosić 1280×720 pikseli, co daje już obraz w wersji HD. Natomiast dla bardziej wymagających polecamy już obraz w rozdzielczości Full HD o wartości 1920×1080 pikseli.
Obiektyw i kąt widzenia kamery
Kolejną ważną rzeczą jest sprawdzenie, czy wybrana przez Ciebie kamerka posiada szerokokątny obiektyw o odpowiednim kącie nagrywania. Ma to spore znaczenie przede wszystkim, ze względu na szerokość pola widzenia podczas nagrywania, a co za tym idzie również całej sytuacji na drodze i poza nią. Większość urządzeń oferuje obiektyw o 120-stopniowym kącie, który pozwala na w miarę przejrzystą obserwację pobocza drogi, aczkolwiek warto rozejrzeć się także za większymi wartościami kąta nagrywania, dzięki czemu będziesz miał pewność, że wszystko zostało dokładniej zarejestrowane.
Kamera samochodowa – pamięć wewnętrzna i zewnętrzna
Teraz przejdźmy za zapisania wszystkich materiałów, które powstaną na Twoim urządzeniu. Niektóre kamery posiadają już wewnętrzną pamięć, ale mogą także posiadać osobne wejście na pamięć zewnętrzną. I tutaj trzeba zastanowić się – jak często będziesz używać swojej kamery?
Dla osób, które sporadycznie wyruszają w dalekodystansowe trasy i więcej czasu spędzają się na poruszaniu po mieście, powinna wystarczyć karta 16 GB. Jeśli jednak spędzasz większość swojego dnia w samochodzie i codziennie przemierzasz dziesiątki albo i setki kilometrów, powinieneś postawić na karty pamięci o większej pojemności, które po prostu wystarczą Ci na dłużej.
Wideorejestrator i zasilanie
Ostatnią kwestią, która naszym zdaniem równie mocno wpływa na miano dobrej kamery samochodowej jest sposób jej zasilania. Większość kamer z niższej półki cenowej jest ładowana za pomocą podłączenia do zapalniczki w samochodzie, co wcale nie oznacza wielkiego problemu, aczkolwiek zawsze można zapewnić więcej komfortu podczas jazdy. Mowa tutaj właśnie o kamerach posiadających własny akumulator, dzięki czemu w trakcie jazdy nie muszą być bezpośrednio podłączone do zasilania samochodowego. Jednak trzeba uważać, by dokładnie sprawdzić moc i trwałość ładowania, ponieważ może okazać się, że kamera bez dodatkowego zasilania wytrzyma nie więcej niż kilka godzin. Dla jednych kierowców będzie to wystarczający okres czasu, jednak dla pozostałych „pełnoetatowych” konieczne będzie zaopatrzenie się w mocniejszy wideorejestrator.