Holowanie samochodu – kiedy i w jakim celu?

Czasami zdarza się, że samochód ulegnie awarii i jedynym wyjściem, żeby usunąć go z drogi i zabrać w bezpieczne miejsce będzie holowanie. Nie jest to dla żadnego kierowcy przyjemna sytuacja, jednak mając wiedzę na ten temat, można bez stresu przejść przez ten cały proces. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o holowaniu, przeczytaj ten artykuł do końca.

Zasady holowania

Chociaż to wydaje się proste – holowanie samochodu nie jest łatwą sprawą. Można wykonać je samodzielnie, przy pomocy kogoś bliskiego, ale najlepszym wyborem wydaje się mimo wszystko wezwanie pomocy drogowej, która wykona usługę w sposób bezpieczny i profesjonalny. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z tego typu pomocy, musisz mieć na uwadze ważne zasady, które obowiązują w czasie wykonywania holowania samochodu. Dzięki temu unikniesz mandatu, a przy okazji nie narazisz siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Usługa holowania – kiedy jest konieczna

Zdarza się jednak tak, że nie ma możliwości, aby odholować samochód w bezpieczne miejsce samodzielnie. Jedyną opcją jest w takim przypadku skorzystanie z usługi holowania samochodu. Z pewnością nie powinieneś samodzielnie zabierać się za tę czynność, jeśli samochód posiada automatyczną skrzynię biegów. Holowanie takiego samochodu jest bowiem dozwolone tylko przez niektóre marki samochodów. Należy wykonywać takie holowanie, które zgodne jest z przepisami drogowymi i zasadami bezpieczeństwa. Jeżeli holowanie zostanie wykonane w sposób nieprawidłowy, można uszkodzić panewki, zestaw planetarny czy pompę olejową. Jeśli istnieje ryzyko takiej awarii lepiej od razu zgłosić się po pomoc, np. po holowanie samochodu w Tarnowie.

Przepisy drogowe, a holowanie samochodu

W czasie holowania samochodu obowiązują ścisłe przepisy, które reguluje kodeks drogowy. Bardzo ważne jest, aby w czasie holowania zachować odpowiednią prędkość. W obszarze zabudowanym może odbywać się to z prędkością do 30 km/h, a poza granicami miasta do 60 km/h. Z kolei na autostradzie uszkodzony samochód powinno się holować według przepisów opisanych wyżej, jednak nie dalej niż do najbliższego zjazdu „MOP”, aby nie stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Holowanie samochodu nie jest rzeczą bardzo skomplikowaną, ale osób niedoświadczonych może stanowić spore wyzwanie. Dlatego, zamiast się stresować i narażać swoje bezpieczeństwo oraz dalszą sprawność pojazdu na zagrożenie, warto skorzystać z pomocy. Holowanie samochodu w Tarnowie to jedna ze sprawdzonych i profesjonalnych opcji, które z pewnością sprawdzą się w kryzysowej sytuacji.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *