Jak sprzedać samochód? Kompletny poradnik (cz. 1)

Ostatnie lata pokazują, że Polacy coraz częściej decydują się na zakup aut. Zwykle są to pojazdy używane, sprowadzane z zagranicy. Wzmożone zapotrzebowanie pokazuje, że tendencja zakupowa na samochody osobowe i dostawcze jest rosnąca, więc sprzedaż aut również jest coraz łatwiejsza.

Jeśli planujesz sprzedać samochód i chcesz otrzymać za niego odpowiednią kwotę, przeczytaj nasz kompletny poradnik, w którym krok po kroku pokazujemy, jak sprawnie przejść przez proces sprzedaży samochodu.

Do sprzedaży każdego auta należy podejść indywidualnie. Przede wszystkim trzeba odpowiednio wycenić pojazd, aby jego sprzedaż była opłacalna, zarówno dla Ciebie, jak i dla nowego właściciela. Sprawne i szybkie znalezienie klienta jest uzależnione od wielu czynników. Większość pojazdów używanych, które są sprzedawane w Polsce, jest wyceniana na kwotę od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zwykle cena ta nie przekracza 30 tys. złotych.

Pojazd przygotowany do sprzedaży

Zanim zaczniesz szukać potencjalnego klienta, odpowiednio przygotuj pojazd do sprzedaży. Stan samochodu, zarówno wizualny, jak i techniczny, jest bardzo ważny. Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne. Większość osób, które są na kupnie samochodu, szuka auta w jak najlepszej „kondycji”, jednak są tacy (np. firmy czy punkty skupu), które chętnie kupią każdy pojazd, niezależnie od jego stanu.

Zwykle nie opłaca się dokonywać generalnego remontu samochodu przed jego sprzedażą, ponieważ taka inwestycja może się nie zwrócić. Z pewnością należy pozbyć się wszystkich usterek, które mogą powodować, że użytkowanie samochodu nie będzie bezpieczne. Jeśli pojawią się widoczne wady pojazdu, nikt nie będzie chciał go kupić za satysfakcjonującą kwotę. Pamiętaj, że nieuczciwość nie popłaca i jeśli zataisz pewne usterki przed nowym właścicielem pojazdu, mogą one szybko wyjść na jaw. Z pewnością nie będzie to przyjemna sytuacja ani dla  Ciebie, ani dla kupującego.

Chcesz szybko pozbyć się samochodu i otrzymać za niego uczciwą kwotę? Sprawdź najlepszy auto skup w Warszawie.

Co z ubezpieczeniem?

W Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jako sprzedający samochód do Twoich obowiązków należy przekazanie nowemu właścicielowi ubezpieczenia. Kupujący, jak tylko samochód stanie się jego własnością, powinien posiadać ubezpieczony pojazd. Jeśli samochód nie będzie posiadał ważnej polisy, to w przypadku kontroli nowy właściciel może zostać ukarany mandatem. Nieubezpieczony samochód z pewnością nie będzie atrakcyjny dla potencjalnego klienta.

Zapraszamy do 2. części naszego poradnika!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *