Jak sprzedać samochód? Kompletny poradnik (cz. 2)

Druga część naszego poradnika skupia się na procesie sprzedaży auta i porusza tematykę dokumentów oraz ogłoszenia. W poprzedniej części wspomnieliśmy m.in. o ubezpieczeniu i przygotowaniu pojazdu do sprzedaży.

Sprzedaż auta, a dokumenty

Przygotowanie wszystkich dokumentów to ważny krok w procesie sprzedaży auta. Zanim wystawisz ogłoszenie i zaczniesz szukać potencjalnego nabywcy, sprawdź, czy do pojazdu została wydana karta pojazdu – odszukaj ją, jeśli nie wiesz, gdzie się znajduje. Będzie ona niezbędna do rejestracji przez nowego właściciela, więc jeśli została ona zagubiona, to możesz ubiegać się o wydanie duplikatu.

Kolejne ważne dokumenty to książka serwisowa i instrukcja obsługi pojazdu. Równie istotne są dokumenty, które pokazują historię pojazdu i mogą stanowić dowód na to, że dokonywałeś/aś inwestycji i napraw, które sporo kosztowały.

Po wykonaniu badania technicznego otrzymujesz dokument, w którym podany jest aktualny przebieg samochodu. Zresztą kupujący może samemu sprawdzić stan licznika za pośrednictwem strony rządowej historiapojazdu.gov.pl. Pamiętaj, że w Polsce za cofanie licznika można być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Niestety, wciąż nie odstrasza to nieuczciwych właścicieli pojazdów i takie nieczyste zagrania nadal mają miejsce.

Pamiętaj także o aktualnym przeglądzie technicznym. Ta kwestia ma znaczenie, ponieważ stanowi potwierdzenie, że korzystanie z pojazdu jest bezpieczne.

Rekomendowany szrot samochodowy w Warszawie – kliknij i przekonaj się sam, że Twój samochód może zostać szybko sprzedany za odpowiednią kwotę.

Ogłoszenie o sprzedaży auta – jak dobrze je napisać?

Bardzo ważne jest, abyś przed sprzedażą nie czyścił/a elementów pojazdu, które świadczą o jego naturalnej eksploatacji. Mowa m.in. o silniku, pedałach czy skrzyni biegów. Jeśli tak zrobisz, może to zostać uznane za próbę ukrycia jakiejś wady.

Wystawiając ogłoszenie o sprzedaży auta na popularnych serwisach, zwykle możesz zrobić to za darmo, a w niektórych przypadkach jest to płatne. Oprócz portali motoryzacyjnych warto wrzucić informację o sprzedaży auta do mediów społecznościowych, aby Twoi znajomi mogli się z nią zapoznać. Są też grupy tematyczne, gdzie takie ogłoszenia codziennie się pojawiają. Warto to rozważyć, bo posty z Facebooka mogą trafić do tysięcy osób z Twojej okolicy.

Jednak Internet to nie jedyne miejsce, gdzie możesz zareklamować swój pojazd. Bardzo skutecznym sposobem na bezpłatną promocję jest umieszczenie karteczki za szybą samochodu, na której będą wypisane podstawowe dane o pojeździe i kontakt do Ciebie. Niektórzy podają też cenę, jednak należy uważać, aby nie była ona zbyt niska ani zbyt wysoka, bo może to odstraszyć potencjalnego nabywcę. Auto z karteczką możesz umieścić w widocznym miejscy na parkingu lub przed swoją posesją, jeśli masz taką możliwość.

Powodzenia w szybkiej sprzedaży auta!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *