
Wyciągarka samochodowa to podstawowy sprzęt miłośnika off-roadu. To urządzenie przydaje się w wielu sytuacjach i jest pomocne nawet w najtrudniejszych warunkach podczas rajdów. Podstawowe informacje na temat tego czym jest wyciągarka i do czego służy, znajdziesz w poniższym artykule. Wspominamy również o tym, jak dbać o wyciągarkę, aby służyła ona jak najdłużej.
Wyciągarka jest urządzeniem umożliwiającym wyciągnięcie pojazdu, który przykładowo wypadł z drogi lub zakopał się w błocie… czy też znalazł się w innej, trudnej do rozwiązania sytuacji. Wyciągarki są bardzo często stosowane w samochodach terenowych, ale nie tylko. Wykorzystuje się je także do wyciągania pojazdów specjalnych, pomocy drogowej i… czego tylko dusza zapragnie!
Wyciągarka samochodowa na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowanym urządzeniem, ale jej konstrukcja jest bardzo prosta. Lina jest nawijana na bęben cylindryczny wyciągarki, a jej koniec przymocowuje się do pojazdu.
Wyciągarka jest wyposażona w silnik z dużą mocą oraz hamulec, dzięki czemu bez problemu może wyciągnąć pojazd w różnych warunkach.
Wyciągarki samochodowe dzieli się na:
- mechaniczne,
- hydrauliczne
- oraz elektryczne.
Szukasz części do wyciągarek samochodowych? ← Lepiej trafić nie można!
Jak dbać o wyciągarkę samochodową?
Nieużywaną przez dłuższy czas wyciągarkę należy odpowiednio zabezpieczyć. Służy do tego pokrowiec, który ma na celu ochronę urządzenia przed wilgocią. Dotyczy to także przypadku, w którym wyciągarka jest przymocowana do pojazdu na stałe. Należy ją wtedy zdemontować i również przykryć pokrowcem. Konstrukcja urządzenia sprawia, że jego demontaż jest łatwy i szybki. Nieprawidłowe zabezpieczenie lub jego brak może przyczynić się do powstawania usterek, a w konsekwencji do awarii urządzenia.
Jeśli jesteś zapalonym miłośnikiem off-roadu i korzystasz z wyciągarki regularnie, pamiętaj o jej prawidłowej konserwacji. Urządzenia musi być czyszczone z brudu, kurzu, błota oraz innych zanieczyszczeń.
Części ruchome powinny być regularnie smarowane, a cała wyciągarka musi od czasu do czasu przejść przegląd techniczny. Ważne jest, aby na urządzeniu lub w jego wnętrzu nie zbierała się woda – jeśli tak jest, to należy ją osuszyć, co zapobiega korozji.
Na specjalną uwagę zasługuje serce wyciągarki, czyli silnik. Regularnie sprawdzaj stan łożysk i wirnika. Są to elementy, które mogą ulec zniszczeniu pod wpływem obciążenia.
Pamiętaj, że oprócz wyciągarki należy wyposażyć się także w mocne liny: syntetyczne, kinetyczne lub stalowe. One również wymagają specjalnej uwagi i konserwacji.