Pomoc drogowa – podstawowe informacje

Pomoc drogowa jest usługą, po którą sięgamy coraz częściej. Nawet w przypadkach, gdy mamy ze sobą niezbędne narzędzia, często nie posiadamy wiedzy na temat mechaniki samochodowej, aby móc poradzić sobie z awarią na własną rękę.

Usługa lawety – kiedy potrzebna?

Podczas wypadku samochodowego zdarza się, że szkody są tak małe, że każdy może w bezpieczny sposób prowadzić swój samochód. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy skorzystanie z lawety jest nieuniknione. Po wypadku samochodowym zawsze warto zadzwonić po specjalistę, który oceni czy jazda uszkodzonym pojazdem nie stwarza zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Jeśli tak, konieczne jest skorzystanie z pomocy lawety.

W przypadku, kiedy specjalista stwierdzi wystąpienie poważnych uszkodzeń, konieczne jest ich usunięcie, żeby pojazd mógł wrócić do stanu sprzed wypadku. Skorzystanie z lawety to doskonały sposób, aby zapewnić podróżującym bezpieczną jazdę powrotną oraz dostarczyć samochód do warsztatu, nie powodując przy tym jeszcze większych uszkodzeń.

Kto płaci za lawetę po wypadku?

Jeśli doszło do wypadku i konieczne jest wezwanie lawety, to za jej opłacenie odpowiedzialny jest ten, kto spowodował wpadek i jest winny zaistniałej sytuacji drogowej, czyli sprawca. Koszt za odholowanie pojazdu poszkodowanego pokrywa obowiązkowa polisa OC.

Problem może pojawić się jednak w momencie, kiedy szkoda pojazdu jest tak duża, że koszt holowania samochodu znacznie przewyższa środki gwarantowane przez ubezpieczyciela. Jeśli jednak poszkodowany przedstawi poniesiony koszty, które związane są z holowaniem, ubezpieczyciel zazwyczaj przychyla się do jego roszczeń.

Laweta na koszt sprawcy nie powinna być jednak bardzo droga. Ubezpieczyciel sprawdza ceny rynkowe i określa możliwą do refundowania stawkę. Jeśli więc poszkodowany zażąda zbyt wysokiego odszkodowania, musi liczyć się z tym, że jego prośba nie zostanie rozpatrzona pozytywnie. Ubezpieczyciel może także odmówić zwrotów kosztu holowania, jeśli samochód wcale tego nie wymagał i np. został jedynie lekko zarysowany.

Pomoc drogowa Żabno

Nie można ustalić jeden stałej kwoty, jaką należy zapłacić za holowanie pojazdy. Składa się bowiem na to kilka czynników. Przede wszystkim cena zależy od tego, jaką drogę musi pokonać laweta z serwisu do miejsca wypadku. Pomoc drogowa Żabno jest w stanie przejechać naprawdę wiele kilometrów, by dotrzeć do klienta.

Ważną rolę odrywa także sposób holowania, a także czas, jakie potrzeby jest, aby załadować pojazd na lawetę. Nie bez znaczenia jest także dzień tygodnia. Jeśli potrzebna jest pomoc w czasie weekendu lub święta państwowego, można być pewnym, że holowanie będzie droższe niż w typowy dzień tygodnia roboczego. Cena za holowanie może być także uzależniona tym, skąd laweta ma odebrać samochód.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *